AutoCAD Electrical - Özellikler

Proje Yönetimi

AutoCAD Electrical’in proje özellikleri yeni proje açmayı, var olan projeyi açmayı, projede yeni çizim oluşturmayı, projede kablo numaraları ve bileşen etiketlerinin yeniden düzenlenmesini, proje yazdırmayı, önceden çalışmış olduğunuz projelerinize hızlı bir şekilde ulaşmayı, proje ağacınızı düzenlemeyi sağlar.

Ayrıca yukarıda bahsedilen bölümün altında Preview kısmından çizimlerinizin ön görünüşlerini görebilirsiniz.

Yine aynı kısımda diğer seçenek olan Details bölümü de proje ağacında işaretlemiş olduğunuz unsurların ayrıntılarını sunmaktadır.

2016 versiyon ile gelen bir özellik olan Location View yerleştirilmiş olan bileşenleri girilen konum kodlarına göre sınıflandırarak gösterir. Sağ kısımda üzerine gelinen bileşenin ayrıntılı bilgisini ve bağlantılarını görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca bu bölümü Excel tablosu halinde dışarıya alabiliyoruz. Bileşenlerin üzerine gelip Surfer komutunu çalıştırdığımızda anında o bileşenin olduğu çizim açılır ve bu bileşene yaklaşılır. Bileşenlerin Inventor parçaları ile bağlantılı olup olmadıkları ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Şematik Çizimler

Şematik sekmesi bileşenlerin yerleştirilmesi, düzenlenmesi, devrelerin kopyalanıp yapıştırılması, kabloların ve kablo numaralarının yerleştirilmesi ve ayrıca düzenlenmesi gibi tüm şematik çizimlerinizde destek olacak ve hızlanmanızı sağlayacak araçlarla donatılmıştır. Panel yerleşimlerinizden şematik çizimlerinizi sorunsuz olarak gerçekleştirebileceksiniz. Firmanıza özgü kullanmış olduğunuz özel sembolleri hızlı ve sistematik bir şekilde oluşturabileceksiniz.

Kablo numaraları ve bileşen etiketlerinizi standartlara ya da sizin tanımlamanıza uygun olarak gerçekleştirebilirsiniz. Oluşabilecek herhangi bir hatayı anında yakalayarak size bunun düzeltilmesi için seçenekler sunacaktır.

İstediğiniz çeşit sembole hızlı bir şekilde ulaşma imkanı sağlanır. Ayrıca son kullanılan semboller de hızlıca ulaşılır.

Panel Yerleşimi

Panel sekmesi içerisinde elektrik kontrol ünitesinin panel yerleşimlerini gerçekleştirebileceğiniz araçlar mevcuttur. Bu kısımda kullanacağınız bileşenlerin 2 boyutlu ön görünüşlerini yerleştirebilirsiniz. Bileşenlere balonlar ekleyebilirsiniz, bağlantı kablolarının notlarını yerleştirebilirsiniz ve önceden hazırlamış olduğunuz panel bileşenlerini montaj edebilirsiniz.

Kablo bağlantılarınızın hangi kablo numarasında hangi bileşene ve oradan hangi kabloya iletildiğini tablo halinde görüntüleyebilirsiniz ve düzenleyebilirsiniz. Yine şematik çizimlerinizde olduğu gibi panel yerleşimi kısmında da kendi firmanıza ait özel olarak kullandığınız bileşen gösterimlerini işlevine uygun bir şekilde oluşturabilirsiniz. Ayrıca mevcut kablo yollarını ekleyebilirsiniz, düzenleyebilirsiniz ve bunların listesini panel yerleşimine ekleyebilirsiniz. Panel yerleşimlerinizden şematik çizimlerinizi oluşturabildiğiniz gibi, şematik çizimlerinizden hatasız ve otomatik bir şekilde panel yerleşimlerinizin etiketlerini, açıklamalarını ve firma bilgilerini alabilirsiniz.

Raporlama

AutoCAD Electrical yazılımı şematik çizimlerinize ve panel çizimlerinize uygun ihtiyacınız olan seçeneklerde rapor hazırlama imkanı sağlar.

Malzeme, bileşen, bileşen kabloları, PLC I/O adresleri ve açıklamaları, PLC I/O bileşen bağlantıları, terminal numaraları ve daha birçok listeyi rapor halinde çizim üzerine yerleştirebilirsiniz ya da Excel, ASCII, XML ve CSV gibi dosya türleri olarak dışarı alabilirsiniz. Kontrol ünitesine ait çeşitli özellikleri raporunuza ekleyebilirsiniz ya da raporunuzdan çıkarabilirsiniz.

Bu bölümde ayrıca elektrik kontrol ünitenizde mevcut olan eksikliklerin sonucunu görebiliyorsunuz. Çeşitli konulara göre ayrılan bu eksikliklere anında erişebiliyorsunuz ve düzenleme işlemine başlayabiliyorsunuz.

Şematik çizimleriniz arasındaki kablo bağlantılarının ayrıntılı raporlarını çiziminize ekleyebilirsiniz ya da dışarı belirtilen formatlarda aktarabilirsiniz, yani hangi sayfadaki kablo çıkışı hangi sayfadaki kablo girişine eklenmiş görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca raporlarınızın format ayarlarını yapabilir ve otomatik format dediğinizde bu formatlarda hızlı bir şekilde raporlarınızı oluşturabilirsiniz.

AutoCAD Electrical ve Inventor İşbirliği

AutoCAD Electrical ve Inventor’a gelen Electromechanical sekmesi sayesinde 2 boyutta olan elektrik kontrol devreleriniz artık bire bir 3 boyutlu hale etkileşimli olarak geliyor. Eskiden de var olan bu özellik yenilenen iş akışı sayesinde artık daha kullanışlı ve daha sistematik hale getirildi. Bu sistem devreye sokulduğunda projeleriniz işaretlenecektir. Bu işaretler bize 2 boyuttaki çizimlerimizin Inventor ile bağlı olup olmadığını ya da 3 boyutta oluşturulan elektrik devre elemanlarının AutoCAD Electrical ile bağlı olup olmadığını gösterir. Ayrıca bağlı olup olmadığının dışında uyumlu olup olmadıklarını da buradaki işaretlemeden anlamamız mümkündür. AutoCAD Electrical ya da Inventor’da yapılan bir değişiklik bir senkronizasyon ile otomatik olarak diğer yazılımdaki eş değerinin değişmesini sağlayacaktır.

Sembol Kütüphanesi

AutoCAD Electrical yazılımı sembol kütüphanesini tüm standartlara uygun olarak hazırlanmıştır. Bu standartlar IEC, AS, JIS, GB, IEEE, NFPA, IEC-60617, JIC'tır.

Elektrik sembolleri dışında hidrolik ve pnömatik, borulama sistem çizimlerinizi de yapabileceğiniz araçlar mevcuttur.

PLC I/O Çizimleri

AutoCAD Electrical yazılımı PLC I/O kısmında size bir çok üreticinin en güncel ürünlerini sunmaktadır.

PLC görünüm stilini değiştirebilirsiniz, yatay ya da dikey pozisyonlayabilirsiniz, ölçeklendirebilirsiniz. 

 • Inventor Ara İşlerliği (4:43 dk.)
  Inventor Ara İşlerliği (4:43 dk.)
 • PLC Çizimleri (1:13 dk.)
  PLC Çizimleri (1:13 dk.)
 • Kütüphaneler (1:36 dk.)
  Kütüphaneler (1:36 dk.)
 • Katalog Gezgini (1.59 dk.)
  Katalog Gezgini (1.59 dk.)
 • Parça Düzenleme (0:54 dk.)
  Parça Düzenleme (0:54 dk.)
 • Inventor Entegrasyonu (1:15 dk.)
  Inventor Entegrasyonu (1:15 dk.)
 • Proje Yöneticisi (2:10 dk.)
  Proje Yöneticisi (2:10 dk.)
 • Raporlar (1:17 dk.)
  Raporlar (1:17 dk.)
 • Terminal Tasarımı (1:23 dk.)
  Terminal Tasarımı (1:23 dk.)
 • Tel Numaralandırma (0:47 dk.)
  Tel Numaralandırma (0:47 dk.)
 • Kullanım Geliştirmeleri (1:36 dk.)
  Kullanım Geliştirmeleri (1:36 dk.)

AutoCAD Electrical Özellikleri

Formu Doldurun Biz Size Ulaşalım