AutoCAD

Bambaşka bir AutoCAD Deneyimi

Artık Autocad'ler Only One. Autocad altında toplandı. Eskiden ayrı olarak abone olabilediğiniz sektörel Autocad'lere artık Only One. Autocad olarak abone olup tüm sektörlere yönelik Autocad'leri kullanma hakkına sahip olacaksınız.

Özel takım setleri dahil olmak üzere, sektöre özel işlevlere, yeni web ve mobil uygulamalarla daha fazla erişebilirliğe ve en son özellik güncellemelerine sahip olun. Tanıdık bir AutoCAD arayüzünde mekanik tasarım, mimari, 3D haritalama ve daha fazlası için yeni özellikler ve kütüphaneler ile çalışmanızı hızlandırın. Yeni web ve mobil uygulamalara sahip AutoCAD, herhangi bir zamanda, her yerde özgürlük ve esneklik sağlar. Sadece abonelerin yararlandığı güncellemeleri, yeni özellikleri ve işlevleri kullanarak tasarım ve taslak oluşturma olanağı sağlayın.

Özelleştirilmiş Araç Setleri (Toolset)

AutoCAD 2019'a abone olduğunuzda, mimarlık, mekanik tasarım, 3D haritalama ve daha fazlası için özel araçlarla karşılaşacaksınız.

Yeni işlevler ve kütüphaneler işinizi hızlandırır. Temel AutoCAD 2019 özelliklerinin dışında, yeni araç setleri endüstriye özgü kolaylıklar sunar:

 • Otomatik açıklama, katman ve özellikleri oluşturun
 • 3D modelden ayrıntıları ve görünümleri kolayca oluşturun ve basitçe çizelgeler, listeler ve tablolar tanımlayın
 • Tasarım süreci boyunca standartları uygulamak için kural odaklı iş akışları oluşturun
 • Tasarım değişiklikleri olarak ilişkili görünümlerin, tabloların ve diğer içeriklerin güncellemelerini takip edin

AutoCAD 2019'a abone olduğunuzda, aşağıdaki araç takımlarına erişim kazanacaksınız:

Architecture Toolset

Mimari çizim ve dokümantasyonu hızlandırmak için uzmanlaşmış bina tasarımı özellikleri ve 8.000'den fazla akıllı mimari nesne ve stil kullanın. Architecture Toolset ile zemin döşemelerini, bölümleri, yükseltileri ve diğer çizimleri otomatikleştirin.

Mechanical Toolset

Ürün tasarımını hızlandırmak için özel mekanik tasarım özellikleri ve 700.000'den fazla akıllı üretim parçası, özellik ve sembolleri kullanın. Makine bileşenlerini üretmek ve malzeme listeleri oluşturmak gibi görevleri otomatikleştirin.

Electrical Toolset

Elektrik kontrol sistemlerinin oluşturulması, değiştirilmesi ve belgelenmesi için üretkenliği artırmak üzere özel elektrik tasarımı özellikleri ve 65.000'den fazla akıllı elektrik sembolü kullanın. Elektrical Toolset ile hızlı bir şekilde panel düzenleri, şematik diyagramları ve diğer çizimleri tasarlayın.

MEP Toolset

Bina sistemlerini tasarlamak ve belgelemek için uzman MEP mühendislik özelliklerini ve 10,500’den fazla akıllı mekanik, elektrik ve tesisat öğesini kullanın. MEP Toolset ile kanal, tesisat ve elektrik şemalarını kolayca tasarlayın.

Plant 3D Toolset

P & ID'leri verimli bir şekilde üretmek için uzman tesis tasarımı ve mühendislik araçlarını kullanın ve daha sonra bunları bir 3D tesis tasarım modeline entegre edin. Plant 3D Toolset ile hızlı bir şekilde şematik diyagramlar, tesis düzenleri ve diğer çizimlerinizi oluşturun.

Map 3D Toolset

Planlama, tasarım ve veri yönetimini desteklemek için CBS ve CAD verilerini birleştirin. Dosyalarda, veritabanlarında ve web hizmetlerinde depolanan uzamsal verilere erişin ve bunları AutoCAD tasarım verilerinizle birleştirin. Map 3D Toolset, GIS verilerinizi standart veri şeması, otomatik iş akışları ve Electric North America, Electric Europe, Water, Wastewater, and Gas Industries için rapor şablonlarıyla kolayca yönetin.

Raster Design Toolset

Taranmış çizimleri düzenlemenize ve görüntüleri DWG nesnelerine dönüştürmenize yardımcı olacak vektörel araçlar için Raster Design Toolset kullanın. Raster Toolset ile görüntüleri hızla düzenleyin, temizleyin ve dönüştürün; raster öğelerini (görüntüler, çizgiler, yaylar ve daireler) vektör şekilleri (çizgiler ve daireler) ve daha fazlasını oluşturun.

Installing Toolsets

Sektöre özgü özelliklerden ve işlevlerden yararlanabilmek için, araç setlerinin her birini tek tek indirmelisiniz. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz: Autodesk Hesabı ve Autodesk masaüstü uygulaması (Autodesk Desktop App).

Autodesk Hesabı

accounts.autodesk.com adresinden giriş yapın. Burada AutoCAD'i veya herhangi bir özel araç setini seçebilecek ve indirebileceksiniz. Autodesk hesabınız hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için Get Started Guide adresine bakın.

Autodesk Masaüstü Uygulaması

Araç setlerini Autodesk masaüstü uygulamasından da yükleyebilirsiniz. Bir araç seti kullanılabilir olduğunda, uygulamaiçeriinde system ikonu bir bildirim görüntüler. Uygulamayı açın ve aboneliğinizle birlikte yüklenen tüm araç setlerini yüklemek için Ürünlerim ve Araçlar'ı tıklayın.

AutoCAD Her Yerde

AutoCAD 2019'a abone olduğunuzda, yeni AutoCAD web ve mobil uygulamalarına erişim kazanırsınız. Bu uygulamalar, nerede olursanız olun hemen her cihazdan DWG dosyalarına hızlı ve kesintisiz erişim sağlar. Dosyalar hızlı bir şekilde yüklenir ve orijinal AutoCAD'in çekirdek araçları ve teknolojisi ile taslak oluşturabilir, düzenleyebilir, ölçebilir ve açıklama ekleyebilirsiniz. Bu güçlü özellikler hareket halindeyken CAD çalışmalarınıza en güncel dosyalarla devam etmenizi sağlar.

AutoCAD Online

AutoCAD 2019'a abone olduğunuzda özel araç setleri dahil olmak üzere yeni AutoCAD web uygulaması dahildir.

İlk kez, web tarayıcınızdan orijinal AutoCAD'e erişebilirsiniz. AutoCAD web uygulaması ile CAD çizimlerinizi herhangi bir dizüstü bilgisayardan basitleştirilmiş bir web arayüzünde düzenleyin, oluşturun ve görüntüleyin. İndirmeden — sadece web.autocad.com tıklayın ve Autodesk hesabına girin.

Bazı temel özellikler aşağıda vurgulanmıştır:

DWG Dosya Erişimi

Buluttan yalnızca PDF'leri değil, zengin DWG dosyalarınıza hızlı erişim elde edin. Web ve mobil cihazlara herhangi bir DWG yükledikten sonra, DWG'ye web uygulamasıyla tarayıcıdan kolayca erişilebilirsiniz. Bu, herhangi bir dizüstü bilgisayarda müşterilere hızlı düzenlemeler yapmak veya projeler sunmak için çizimlerinize erişmenizi sağlar.

Temel 2D Hazırlama ve Düzenleme Araçları

AutoCAD web uygulamasındaki komutlar AutoCAD ile aynı teknolojiyi kullanır; böylece tanıdık ve güçlü araçları kullanarak hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. Temel 2D çizim ve düzenleme komutlarına sahip olursunuz. Böylece masa üstünüzden uzaktayken bile çizimler üzerinde çalışabilirsiniz. Bileşil doğru, yay, revizyon bulutu, öteleme, kırpma, ölçülendirme gibi komutları kullanın ve kontrol sağlayın.

Original AutoCAD Teknolojisi

AutoCAD web uygulamasında bir DWG dosyası AutoCAD'de olduğu gibi aynı özgünlük ve hassasiyete sahiptir. AutoCAD web uygulamasında, düzenleri görüntüleyebilir, temel nesne özelliklerine erişebilir ve katmanları, birimleri ve kenetlemeleri yönetebilirsiniz. AutoCAD web uygulaması ayrıca dış referansları da destekler, böylece dış referanslara sahip bir çizim yüklerseniz, bunları görebilirsiniz. Çizim alanında gördüğünüz şey (grafikler, çerçeveler ve renkler), masa üstü AutoCAD'i kullanırken görmeyi beklediğiniz şeydir.

AutoCAD Mobile App

AutoCAD mobil uygulamasına, AutoCAD 2019'a abone olduğunuzda erişebilirsiniz.

AutoCAD mobil uygulamasıyla, CAD çizimlerini istediğiniz zaman, her yerde görüntüleyebilir, düzenleyebilir, oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz. Windows, Android ve iOS telefonlar ve tabletlerde kullanılabilen AutoCAD mobil uygulaması, en iyi mobil deneyimi sağlayan iPhone X, iPad Pro ve Windows Surface için de optimize edilmiştir.

Özellikle sahada çalışan kullanıcılar için tasarlanan mobil uygulamamız, geleneksel masa üstü AutoCAD araçlarının çoğunu uyarladı ve AutoCAD'in gücünü mobil cihazlara genişletti.

Bazı temel özellikler aşağıda vurgulanmıştır:

DWG Dosya Erişimi — Çevrimdışı

Buluttan yalnızca PDF'ler değil, zengin DWG dosyalarınıza tam erişim elde edin. E-posta ve mesajlaşma uygulamalarından bile, Autodesk hesabınıza kaydedilmiş DWG'lere, herhangi bir bulut depolama servisine (Dropbox, Box veya Google Drive gibi) erişin. DWG'ler cihazınıza yerel olarak da indirilebilir, böylece internet bağlantısı olmadan çevrimdışı çalışabilirsiniz. Bu, sahadaki ağır planları taşıma ihtiyacını ortadan kaldırır ve hareket halindeyken kolayca düzenlemeler yapmanıza veya müşterilere projeleri sunmanıza olanak tanır.

Büyüteç and Nesne Tutucu

Büyüteç ve Nesne Tutucu ile doğru düzenlemeler ve ölçümler yapın. Parmağınız veya Apple Pencil ekrana dokunurken, basmakta olduğunuz yere yakınlaştırılmış bir görünüm gösterecek büyütme penceresi görüntülenir. Ekranın köşesinde büyüteç penceresi görünür, böylece görüntü parmağınız tarafından engellenmez. Ek bir hassasiyet için, nesneler mobil uygulamada bir ızgaraya yapışır. Bu, taslağı hazırlarken veya düzenlerken, nesneleri hizalamayı veya birleştirmeyi, açı oluşturmayı ve ölçüm yapmayı kolaylaştırır.

Hızlı Düzenleme ve Ölçme

Sırasıyla Hızlı Düzenleme ve Hızlı Ölçüm ile hızlı düzenlemeler ve ölçümler yapın. Ekranda tek bir dokunuşla, tüm alanın ölçümlerini hızlıca alın. Hızlı Ölçüm, bir alanın sınırlarını otomatik olarak bulur ve bu sınırlar arasındaki mesafeyi görüntüler.

Lazer Ölçümlendirme

Leica DISTO cihazını Bluetooth üzerinden mobil cihazınıza bağlayarak doğrudan çizime lazer ölçümleri ekleyin. Leica DISTO ile ölçüm yaparken çizim gerçek zamanlı olarak güncellenir.

Ek Açıklamalar ve Fotoğraf Ekleri

Şekiller, oklar, metinler, vurgulamalar, hatta fotoğraflar üzerinde doğrudan fotoğrafların ek açıklama araçlarını kullanarak alandan hızlı gözlemler yapın. Yerinde ilerleme ve sorunların daha iyi anlaşılması için, cihazınızın kamerasından bir fotoğraf çekin veya film rulonuzdan bir fotoğraf ekleyin.

Mobil Cihaz Optimizasyonları

AutoCAD mobil uygulaması geniş bir mobil cihaz yelpazesinde mevcuttur ve en yeni mobil teknolojilerden yararlanır. iPad Pro ve Windows Surface gibi cihazlarda mobil uygulama, çizimlerin okunması ve çalışmanın kolay olmasını sağlamak için yüksek çözünürlüklü ekrandan yararlanır ve daha kesin çizim, düzenleme ve ek açıklamalar için kalemi destekler. Windows Surface’de olduğu gibi harici klavyeleri bile destekler. Yeni mobil cihazlar geliştikçe, AutoCAD mobil uygulamasında yapabileceğiniz işlerin sınırlarını zorlamaya devam ediyoruz.

Web ve Mobile Kaydetme

Web ve mobil cihazlarda AutoCAD'den en iyi şekilde yararlanmak için AutoCAD 2019, “Web ve Mobil Cihazlara Kaydet” (Save To Web & Mobile) ve “Web ve Mobilden Aç” (Open From Web & Mobile) özelliklerine sahiptir. Bu komutlar birlikte, masa üstünüzle web ve mobil arasında dosya taşımanıza olanak tanır, böylece her yerde çalışabilirsiniz. Örneğin, ofiste çalıştığınız bir çizimi çekebilir, AutoCAD web veya mobil uygulama alanında görüntüleyebilir ve düzenleyebilir, ofisinizde çalışmaya devam etmek için yerel ağ sürücünüze geri kaydedebilirsiniz.

Özellikle, “Web ve Mobil Cihazlara Kaydet” çizimlerinizi mobil uygulamalarda ve web'de düzenlenebilecek, görüntülenebilecek veya paylaşılabilecek şekilde kaydetmenizi sağlar. Bu seçenekle kaydettiğinizde, bir iletişim kutusu açılır ve dosyalarınızı nereye yerleştireceğinizi seçebilirsiniz. Artık bu dosya web'de veya mobil cihazda kullanılabilir.

Tersine, “Web ve Mobilden Aç ”, AutoCAD web veya mobil uygulamasında oluşturulmuş veya düzenlenmiş en yeni çizimlere erişmenizi sağlar. Bu seçenekle bir dosyayı açtığınızda, bu çizim yerel bilgisayarınızda değil, bulutta depolanır. Çizimi yerel belleğinize getirmek için, yeni bir sürüm olarak kaydetmeli veya yerel ağdaki eski sürümü değiştirmelisiniz.

Bu komutlara Uygulama Menüsünden Aç ve Kaydet veya Hızlı Erişim Araç Çubuğu'ndaki seçenekler olarak erişilebilir. Bu komutları ilk kez kullandığınızda, “Web ve Mobil Cihazlara Kaydet” (Save to Web & Mobile) eklentisini yüklemelisiniz. Eklenti yüklendikten sonra her şey hazır demektir.

AutoCAD Yeni Özellikler & Geliştirmeler

Yenileme (Refreshed) İkonu

Müşterilerimize mükemmel bir görsel deneyim sunma konusundaki sürekli çabalarımızın bir parçası olarak AutoCAD 2019, şerit menü, durum çubuğu, Hızlı Erişim Araç Çubuğu (QAT) ve uygulama menüsünde yeni bir tasarım ikonuna sahiptir. Düz tasarımlı simgeler, özellikle yüksek çözünürlüklü bir ekranda, AutoCAD kullanırken daha iyi bir görsel deneyim sağlar. AutoCAD 2019 ayrıca, simge boyutlarını ekranınızın çözünürlüğüne veya piksel yoğunluğuna dinamik olarak eşleştirir.

DWG Karşılaştırma

AutoCAD 2019'daki yeni DWG Karşılaştırma araçları, herhangi bir çizimin iki revizyonu arasındaki grafik farklılıkları kolayca belirlemenizi sağlar. Bu yeni işlev, özellikle değişiklikleri hızlı bir şekilde görüntülemek, çakışmaları tespit etmek, yapılarabilirliği gözden geçirmek ve daha fazlası için yararlıdır. Örneğin, bir kat planının bu iki versiyonunu düşünün. Aralarındaki fark nedir? Değişiklik küçüktür, ancak kritiktir.

DWG Karşılatırma özelliği ile aradaki farkı görebiliyorsunuz:

Yeşil ve kırmızı grafikler, çizimin ilk sürümü (yeşil) ve ikinci sürüm (kırmızı) arasındaki farkları vurgular. Tüm değişmeyen elemanlar gri renktedir. Bu önemli farkı görüntüledikten sonra, gerekli açıklığı korumak için şimdi bu çıkış merdivenine bitişik olan kabinlerin pozisyonlarını ayarlayabilirsiniz.

DWG Karşılatırma’ya Başlayalım

DWG Karşılaştırma, AutoCAD’in Uygulama menüsünden, şerit menü üzerindeki “Collaborate” sekmesinden veya doğrudan komut satırından (COMPARE) erişilebilir. Çizim yapılmadığında ana uygulama menüsünden kullanılabilir.

Aktif çizimde Drawing Utilitis in altında veya ana menüde.

Ayrıca Collabrate menusunden ulaşabilirsiniz. 

Mevcut çizim kaydedildiyse, DWG Karşılatırma iletişim kutusunda DWG1 olarak kullanılır. Açılan liste, şu anda ve yakın zamanda açılmış çizimlere kolay erişim sağlar. Dosya gezinme iletişim kutusundan bir çizim seçmek için gözat düğmelerini de kullanabilirsiniz.

Sonuç Görüntüleme

Karşılaştırmanın sonuçları üçüncü çizimde görüntülenir. Nesnelerin üç kategorisi veya nesnelerin parçaları, sadece ilk çizimde bulunanlar, sadece ikinci çizimde bulunanlar ve iki çizimde aynı olanlar gösterilir. Yeni çizimin varsayılan adı “Compare_DrawingOne vs DrawingTwo” (bunlar karşılaştırılan iki çizimin isimleridir), ancak karşılaştırma sonucu çizimini kaydettiğinizde bunu değiştirebilirsiniz.

Şerit menüde sonuçların görünümünü kontrol edebilirsiniz.

Bu sekmede üç kontrol grubu vardır: “Comparison” (Karşılaştırma), “Comparison Filter” (Karşılaştırma Filtresi) ve “Change Set” (Değişim Setleri).

Karşılaştırma

Üç karşılaştırma grafiğinden herhangi birini göstermek veya gizlemek için, uygun kategorinin önündeki ampul simgesini tıklayın. Kategorilerden birinin rengini değiştirmek için renk aracına tıklayın. Bu kategori için herhangi bir renk seçmenize izin verecektir. Hangi çizimin önce görüntüleneceğini değiştirmek için “Draw Order”i tıklayın.

Klasör simgesine tıkladığınızda çizim açılır (aynı klasörde bulunursa, orijinal klasör yolunda bulunur) veya zaten açıksa geçerli çizim olarak ayarlanır.

Karşılaştırılan iki çizimin kimliğini içeren bir diyaloğu görüntülemek için “Drawing Information”a tıklayın. İletişim kutusundan, bu bilgilerle çizim sonuçlarını karşılaştırmak için bir tablo ekleyebilir veya metni diğer belgelerdeki kullanım için panoya kopyalayabilirsiniz. Bu çizimlerin kimliği (klasör yolu, kayden ve kayıt tarihi) sonuç çizimiyle korunur.

Karılaştırma Filitresi

Karşılaştırma işleminde yazıları dahil etmek veya hariç tutmak için “Text” düğmesine tıklayın. Bu, blok nitelikleri ve ölçü metni gibi tüm metni kapsar.

Karşılaştırma sonucuna taramaları dahil etmek veya hariç tutmak için, “Hatch” düğmesine tıklayın. Bölge sınırı (eğer varsa) hala görünecek ve karşılaştırılacaktır.

Bu iki filtrenin ayarları çizim ile kaydedilir, ancak varsayılan değerler yazılar dahil, taramalar dahil değildir.

Değişim Setleri

İlk düğme, Otomatik Revizyon Bulutlarının görüntülenip görüntülenmeyeceğini kontrol eder. Kapandıklarında bile değişim ayarları kalır.

Araçların alt satırı, diğer kontrollere bağlı olarak, mevcut değişiklik kümesinin sayısını ve toplam değişim ayar sayısını içerir. Farklılıklardan bir grubu diğerine yakınlaştırmak için sol ve sağ ok düğmelerini kullanın.

Revizyon Bulutlarının (değişim setleri) birbiriyle nasıl birleştiğini belirlemek için “Kenar Boşluğu” ayarını yapın. Bu, bireysel fark grafikleri sınırlayıcı kutu etrafında ekstra alan temsil eder. Bireysel farklılıklar artı marj çakıştığında, bunlar tek bir değişiklik setine birleştirilecektir. Kaydırıcıyı sola sürüklemek, değişen nesneleri birbirinden ayırır ve daha fazla toplam değişim kümesiyle sonuçlanır. Kaydırıcıyı sağa sürüklemek, bunları birleştirerek daha az toplam değişim kümesiyle sonuçlanır.

Revizyon Bulutu Şekli, tek tek değişikliklerin birleştirilmesinin tek bir büyük dikdörtgenin sonuçlanıp sonuçlanmadığını veya her bir değişimin ayrı ayrı dikdörtgenlerinin çokgen bir şekle mi dönüştürüldüğünü kontrol eder.

Rectangular                                                                                         Polygonal

Bu ayar varsayılan olarak dikdörtgen biçimindedir, ancak karşılaştırma sonucu çizimiyle birlikte kaydedilir.

Komutlar ve Sistem Değişkenleri

AutoCAD 2019'daki güçlü yeni DWG Karşılaştırma işlevini desteklemek için aşağıdaki yeni komutlar ve sistem değişkenleri eklenmiştir:

Komut İsmi

Anlamı

COMPARE or -COMPARE

İki çizim arasındaki farkların hesaplanmasına başlanması

COMPAREINFO

Diyaloğu iki kaynak çizimleri hakkında bilgi ile görüntüleyin.

 

 

 

 

 

Komut İsmi

Anlamı

Değer

COMPARECOLOR1

DWG1'e özgü olan nesnelerin rengi

Renk ayarına baglı olarak - Index, True Color ya da Color Book

COMPARECOLOR2

DWG2'e özgü olan nesnelerin rengi

Renk ayarına baglı olarak - Index, True Color ya da Color Book

COMPARECOLORCOMMON

Her iki çizimde ortak olan nesnelerin rengi

Renk ayarına baglı olarak - Index, True Color ya da Color Book

COMPAREFRONT

Önde çizilen çizimin sayısı

Tam sayı (1 or 2)

COMPAREPROPS

Sıfır ise, özellikler farklı olduğunda nesneler farklı olarak işaretlenmez. Sıfır değilse, özellik kodlarına göre özellik değişiklikleri fark edilir.

Tam sayı (0 to 127)

1 = color

2 = layer

4 = linetype

8 = linetype scale

16 = lineweight

32 = thickness

64 = transparency

COMPARESHOWCOMMON

Her iki çizimde ortak olan nesneleri göster / gizle

ON/OFF

COMPARESHOW1

DWG1'e özgü nesneleri göster / gizle

ON/OFF

COMPARESHOW2

DWG2'e özgü nesneleri göster / gizle

ON/OFF

COMPAREHATCH

Karşılaştırma sonucu çizimde tarama göster / gizle

ON/OFF

COMPARETEXT

Karşılaştırma sonucu çizimde metni göster / gizle

ON/OFF

COMPARETOLERANCE

Nesnelerin özdeş kabul edildiği ondalık basamak

Tam sayı (0 to 14)

COMPAREMARGIN

Farklılıkların sınırlayıcı kutucuğu ile değişim grubunun sınırı arasındaki sınır, çok dardan çok gevşeğe.

Tam sayı (1~25)

COMPARERCSHAPE

Otomatik olarak oluşturulan revizyon bulutlarının şekli

Tam sayı (0/1)

0 = Rectangular

1 = Polygonal

COMPARESHOWRC

Otomatik düzeltme bulutlarını göster / gizle

ON/OFF

 

Paylaşılan Görünümler (Share View)

Paylaşılan Görünümler (Share View) özelliği, tasarımlarınızı orijinal çizim dosyalarınızı yayınlamadan şirketinizin içindeki veya dışındaki paydaşlarla paylaşmanızı kolaylaştırır. Bu özellik, yaygın olarak kullanılan DWF veya PDF dosyalarını yayınlama iş akışının yerini alması ve ardından e-posta ile gönderilmesini amaçlamaktadır. Bunun yerine, görünüm ve veriler çiziminizden çıkarılır, bulutta depolanır ve tasarımın bir tarayıcıda görüntülenmesine ve web'de etkinleştirilen herhangi bir masa üstünden, tabletten veya mobil aygıttan yorumlanmasına olanak veren paylaşılabilir bir bağlantı oluşturulur.

Linkin alıcıları, web tarayıcısında Autodesk Viewer'dan tasarımı görüntüleyebilir, inceleyebilir, ölçebilir, yorumlayabilir ve işaretleyebilir ve geri bildirimlerini sizinle paylaşabilirler. Geri bildirimlere AutoCAD'den erişebilirsiniz. Paylaşılan görünümler 30 gün sonra otomatik olarak sona erer, ancak bağlantıyı istediğiniz zaman uzatabilir veya sonlandırabilirsiniz.

Paylaşılan Görünüm Oluşturma

“Share View” aracına, “Publish” altında AutoCAD’ın uygulama menüsünden erişilebilir.

Paylaşılan Görünümler oluşturmak için Autodesk hesabınızda oturum açmış olmanız ve bir AutoCAD abonesi olmanız gerekir. Çok kullanıcılı bir abonelik lisansı çalıştırıyorsanız, yöneticiniz Paylaşılan Görünümlere erişiminiz olup olmadığını kontrol edebilir.

Paylaşılan Görünüm (Share View) diyalog kutusu, çevrimiçi paylaşmak için açılan dosyanın bir görünümünü yayınlamak üzere olduğunuzu bildirir. Hangi tasarım görünümlerini paylaştığınızı kontrol etmek için diyalog kutusundaki ayarlar vardır.

Görünüm Adı (Name)

Paylaşılan görünümün varsayılan adı, çizimle aynıdır, ancak bunu değiştirebilirsiniz.

Paylaşılan görünümler (Views to Share)

Yalnızca geçerli görünümü paylaşabilirsiniz – model sekmesinin veya bir kağıt düzlemi (layout) sekmesinin kapsamları (hangisi güncelse) veya model sekmesi ve tüm kağıt düzlemleri dahil olmak üzere tüm çizimin görünümlerini paylaşabilirsiniz. Model veya kağıt düzlemleri için çizimdeki adlandırılmış görünümlere de “Autodesk Viewer”den erişilebilir.

Sadece 2D Görünüm Oluşturma (Create 2D views only)

“Create 2D views only” onay kutusu, yalnızca 2B görünümlerin oluşturulup oluşturulmadığını veya 3D görünümlerin de oluşturulup oluşturulmayacağını kontrol eder.

Nesne özelliklerini paylaş (Share object properties)

Paylaşılan nesne özellikleri kontrol edildiğinde, özellikler paylaşılan görünümle çıkarılacaktır. AutoCAD Properties paletine benzer şekilde, bu özellikler Autodesk Viewer'daki nesneleri tıkladıklarında alıcılar tarafından listelenebilir. Özellikler paylaşıldığında bu işlemin daha uzun süreceğini unutmayın.

Arka Plan Yayınlama ve Bildirimi

Paylaş (Share) düğmesini tıkladıktan sonra, arka planda işlem başlar ve paylaşılan görünüm görüntülenmeye hazır olduğunda size haber verilir. Paylaşılan görünüm oluşturuluyorken, durum çubuğunda animasyonlu bir simge belirir; bu sırada AutoCAD'de çalışmaya devam edebilirsiniz. İşlemi iptal etmek için, düğmeyi sağ tıklayın ve menüden “Cancel Share Views”i seçin.

İşlem tamamlandıktan ve paylaşılan görünüm buluta yüklendikten sonra, durum çubuğunda bir kabarcık bildirimi görüntülenir.

Bildirim balonundaki “View in Browser” bağlantısına tıklayarak tarayıcınız açılır ve Autodesk Viewer'da paylaşılan görünüm gösterilir.

Autodesk Viewer'da görünümü denetleyebilir, yorum ekleyebilir ve başkalarıyla paylaşmak için geçici bağlantıyı alabilirsiniz.

Bağlantının alıcıları ayrıca Autodesk Viewer’de tasarımı görüntüleyebilir, yorumlara yanıt verebilir ve kendi yorumlarını ekleyebilirler.

Paylaşılan Görünümler Paleti

Şerit menü üzerindeki yeni İşbirliği (Collaborate) sekmesinden, yayınladığınız paylaşılan görüntülerin geçmişini görüntüleyen Paylaşılan Görünümler paletini AutoCAD'de görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca paletten yeni bir paylaşılan görünüm oluşturabilirsiniz.

En son yorumlar ve diğer bilgiler palet açıldığında alınır ve palet herhangi bir anda yenile düğmesine tıklanarak yenilenebilir. Listedeki her görünüm, bir küçük resim, bir başlık, oluşturulma tarihi, sona erecek gün ve görünümlerle yorumların olup olmadığını gösterir.

Görünümleri Sıralama ve Yönetme

Görünüm listesini başlık, tarih veya son kullanma tarihi olarak sıralayabilirsiniz. Görünüm listesini arama kısmında da filtreleyebilirsiniz.

Görünümü yönetmek için bir menü görüntülenir. Menü seçenekleri şunları içerir:

 • View in browser – Autodesk Viewer'da görünümü görüntüler
 • Copy Link – bir bağlantıyı panoya kopyalar, böylece başkalarıyla paylaşabilirsiniz
 • Extend – görünümü 30 gün içinde sona erecek şekilde sıfırlar
 • Delete – görünümü siler; paylaşılan bağlantılar artık görünümü göstermeyecektir

Yorumları Görüntüleme ve Yanıtlama

Listedeki herhangi bir görünümü, yorumları okumak veya yayımlamak ve görünümü paylaştığınız paydaşlardan aldığınız yorumlara yanıt vermek için genişletebilirsiniz. Küçük resmin sağındaki tıklamalar, yorumların ve yorum yapılan alanın küçük resminin görüntülendiğini gösterir. Geriye tıklandığında, görünümler listesine geri dönülür.

Görünüm ve Görünüş Pencereleri (Viewports)

AutoCAD 2019'da görünümler ve görünüş pencereleri oluşturmak ve düzenlemek için hiç olmadığı kadar kolay!

Görünüm İsimlendirme

Görünüm sekmesine, adlandırılmış görünümleri kolayca oluşturmak, geri yüklemek ve düzenlemek için araçlarla yeni bir İsimlendirilmiş Görünümler (Named Views) paneli vardır.

Paneldeki görünüm listesi açılır, listeden seçerek adlandırılmış görünümleri kolayca geri yüklemenizi sağlar:

Yeni görünüm aracı “New views / Shot properties” diyalog kutusunun basitleştirilmiş bir sürümünü sunar ve yeni görünüm oluşturmak için yalnızca en temel denetimleri içerir. Detay özelliklere erişmek için kutuyu genişletebilirsiniz.

“View Manager” sekmesi, Görünüm Yöneticisi diyalog kutusunu görüntüler. Buradan, adlandırılmış görünümleri düzenleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Adlandırılmış Görünümleri Görünüş Penceresi (Viewport) Olarak Ekleme

İşin en havalı kımı şu: belli bir düzende adlandırılmış görünümler eklemek!

“Layout” sekmesi, bir kağıt düzlemi etkin olduğunda görüntülenen bağlamsal bir sekmedir. “Layout” sekmesini tıklarsanız, artık yeni bir “Insert View” aracı içerdiğini göreceksiniz. “Insert View” aracı, çizimdeki tüm model görünümlerini ya küçük resim ön izleme resimlerine sahip bir galeri olarak ya da basit bir liste (GALLERYVIEW etkin olup olmadığına bağlı olarak) görüntüler.

Sadece galeriden bir görünüm seçin ve kağıt düzleminizi yerleştirin. Sonuç, bir multi-step görüntüsü oluşturma, onu etkinleştirme, bir görünüm seçme, ölçeği ayarlama, görüntü alanını yeniden boyutlandırma ve kilitleme gibi çok adımlı süreç ile aynıdır. Şimdi, bunu tek bir adımda gerçekleştirebilirsiniz; bu, çok sayıda görünümü hızlı bir şekilde eklemenizi sağlar!

AutoCAD, görünümün ek açıklama ölçeğini sayfaya sığacaksa, görünüm ölçeğine uygular. Eğer uymuyorsa, AutoCAD, adlandırılmış görünüm ve kağıt düzleminin boyutuna göre standart bir ölçeği tahmin eder ve uygular, böylece sayfanın yarısına sığdırılır. Uygun bir ölçeği görselleştirmenize yardımcı olarak, kağıt düzleminin üzerine sürüklediğinizde görünümün ön izlemesi görüntülenir. Seçili olan bir görünümle sağ tıklama menüsündeki istenen ölçeği seçerek ekleme sırasında ölçeği kolayca değiştirebilirsiniz.

“Viewport Grip” İyileştirmeleri

Bir kağıt alanı görünüş penceresini (viewport) istediğiniz zaman kolayca seçerek değiştirebilir veya taşıyabilirsiniz. Ayrıca görünüş penceresi sınırını değiştirmek için köşelerindeki tutucuları da kullanabilirsiniz. Ancak görünüş penceresi ölçeğini değiştirdiğinizde, görünüş penceresi sınırları otomatik olarak yeniden boyutlandırılacağından bunlara olan ihtiyacınız azalacaktır! 

Yeni Bir Görünümün Görünüş Penceresi (Viewport) Olarak Eklenmesi

Görünüm ekleme galerisi panelinden yeni görünüm aracını seçerek, bir kağıt düzlemi üzerinde çalışırken bile yeni model görünümlerini hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz. 

Bu, model alanındaki görünüm alanını belirlemenize ve görünümü hemen kağıt düzlemi üzerine yerleştirmenize olanak tanır. Çizimde adlandırılmış bir görünüm yoksa “Layout” sekmesinden Görünüm Ekle aracını seçerek Yeni Görünüm işlemini otomatik olarak başlatabilirsiniz.

Görünümlere ve görünüş pencerelerine yapılan bu geliştirmelerle tıklamaları azaltabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz!

Layer Özelliklerinin Geçersiz Kılınması (Override)

Katman yöneticisi ve diğer katman denetimlerine yapılan iyileştirmeler, geçersiz kılmaların tespitini ve bunlara varsayılan değerlerinin geri yüklenmesini kolaylaştırır.

Katma Özellikleri

Katman Özellikleri Yöneticisi, bir dış referans (Xref) katmanını geçersiz kılma işlemi yapıldığını belirten yeni bir durum simgesi içerir. İmlecin simgenin üzerine getirilmesiyle katmana uygulanan tüm geçersiz kılmaları listeleyen bir araç ipucu görüntülenir. 

“Layer Properties Manager”deki yeni bir anahtarla herhangi bir katmana ve geçersiz kılınan özelliklere arka plan rengi uygulanması ile Xref geçersiz kılmaları tanımlamayı daha da kolaylaştırır. Buna Xref ve geçersiz görünüş pencereleri de dahildir.

Geçersiz kılma içeren Xref katmanlarını tanımlamada yardımcı olmak için yeni bir Xref Geçersiz Kılma filtresi de kullanılabilir. Çizimdeki geçersiz kılma uygulanan tüm Xref katmanlarının listesini görmek için Xref Geçersiz Kılma filtresini seçin. Sağ tuş menü seçeneği Xref katman özelliklerinin tümünü veya herhangi birini orijinal değerlerine kolayca döndürmenizi sağlar. 

Geçersiz kılma içeren Xref katman listesindeki herhangi bir katmana sağ tıklattığınızda benzer bir seçenek kullanılabilir. Sadece seçilen katmanlar veya tüm katmanlar için Xref katman özelliklerini sıfırlamayı seçebilirsiniz. 

Ayrıca, LAYER komutunda yeni bir XREF seçeneği Xref geçersiz kılmalarını kaldırmak için komut satırı erişimi sunar ve Viewport Overrides [reMoveoverrides]'i kaldırmak için VPLAYER komutunda önceden gizlenmiş bir seçenek mevcuttur.

Katman özellik geçersiz kılmalarının bir Xref veya görünüş penceresine uygulanıp uygulanmadığını hızlı bir şekilde belirlemenize yardımcı olmak için “Layer Property Overrides” seçeneği ve devretme araç ipucu seçilen Xrefler için özellikler paletine eklenmiştir. 

   

Katman Ayarları

Katman ayarları diyalog kutusu Xref katman özelliklerini yönetmek için yeni kontroller içerecek şekilde güncellenmiştir. Buraya “Layer Properties Manager”in sağ üst köşesindeki ayarlar simgesinden erişebilirsiniz. Değişiklikleri Xref katmanlarına (VISRETAIN sistem değişkeni) sakla seçeneği, seçenekler diyalog kutusundan (Aç ve Kaydet sekmesi) katman ayarları iletişim kutusuna taşındı.

Geçersiz kılınan Xref katman özelliklerine (VISRETAIN = 1) sahip olma seçeneği ile artık Xref geçersiz kılmalarını kontrol etmek için daha fazla esneklik sunan yeniden yüklemek istediğiniz Xref katman özelliklerinin hangileri olduğunu belirtebilirsiniz. Çeşitli katman özellik seçenekleri kayıt defterinde yeni VISRETAINMODE sistem değişkeni ile saklanır.

Katman ayarları diyalog kutusundaki başka bir yeni denetim, Xref nesne özelliklerini ByLayer olarak ele alır, XREFOVERRIDE sistem değişkenine (Xref nesnelerini ByLayer özelliklerini kullanmak için nesne özelliklerini zorlamanıza olanak verir) kolay erişim sağlar.

Xref Layers

Yeni bir XREFLAYER sistem değişkeni, yeni Xrefs'lerin eklendiği varsayılan bir katman belirlemenize olanak tanır. Xref katmanı, sadece bir Xref çizimi eklendiğinde katman yöneticisinde görüntülenir.

Xref çiziminde bir Xref katmanı yeniden adlandırdığınızda veya sildiğinizde, ana bilgisayar çizimlerinde yeniden yüklediğinizde otomatik olarak yeniden adlandırılır / silinir.

Performans Geliştirmeleri

AutoCAD 2019 birçok performans geliştirmesi sunar.

2D Grafik Performansı

AutoCAD 2019'da 2D grafiklerin yeniden çizilmesi ya da yeniden üretilmesi için tipik olarak AutoCAD gerektiren işlemler, önemli performans iyileştirmeleri sunarak akıcı hale getirilmiştir. Örneğin özellikle büyük resimlerde veya raster görüntülü çizimlerde çizim yapma sırası, yakınlaştırma, kaydırma ve katman özelliklerinin değiştirilmesi iki kat daha hızlı olabilir!

Grafik performansı diyalog kutusundaki yeni kontroller, 2D grafik işlemini minimum çabayla yapılandırabilmenizi sağlar. Bir açılır liste, uyumlu grafik kartları tarafından kullanılan mod için üç ayar sunar: Temel, Orta ve İleri (Bunlar DirectX 11 uyumludur). Düzgün hat görüntüsü ve Yüksek kaliteli geometri için kontroller ve ekran önbelleği için GPU belleğinin ne kadarının kullanılacağını belirlemek için yeni bir kontrol, ayrıntılar bölümünü genişleterek erişilebilir. Hangi üç ön ayar modunu seçtiğinize bağlı olarak, ayrıntılar bölümündeki kontroller otomatik olarak açılır veya kapanır.

Grafik performansı diyalog kutusuna GRAPHICSCONFIG komutuyla erişebilirsiniz. Bu araç ayrıca durum çubuğundan da ulaşılabilir. Ancak AutoCAD 2019'da aracın durum çubuğundaki görüntüsü varsayılan ayar olarak kapalı durumdadır. Bunu özelleştir menüsünden açabilirsiniz.

Çizim ve Önizleme Performansı

Çizim ve ön izleme SHX yazı tiplerinin eksik olduğu çizimler için önemli performans iyileştirmeleri sunar.

3D Gezinme Performansı

3D modellerin gezinme hızı (ortak görsel stillerle görüntülerken) AutoCAD 2018.1 güncellemesi ile gelişmeye devam ediyor. Tel çerçeve, gerçekçi ve gölgeli görsel stiller için 3D grafik performansı, test edilen DWG dosyalarının içeriğine bağlı olarak önemli ölçüde artmıştır. Altı büyük kıyaslama modelinde saniyede kare (FPS) performansının ölçülmesi, AutoCAD 2018 güncellemesinde ortalama FPS artışı AutoCAD 2018 güncellemesinden 1.37 kat daha hızlı ve AutoCAD 2017'de FPS'den 2.75 kat daha hızlıydı. En iyi sonucu elde etmek için bu 3B görsel stillerini, uyumlu grafik kartı olan bir 64-bit makinede varsayılan durumlarında kullanın. Bu performans geliştirmelerinden en fazla yararı sağlayan komutlar en çok kullanılanlardır: 3DORBIT, ZOOM, PAN ve VSCURRENT.

Yüksek Çözünürlüklü (4K) Ekran Desteği

Yüksek çözünürlüklü ekranlar için destek gelişmeye hala devam etmektedir. 4K ekranlarda ve daha yüksek çözünürlükte mümkün olan en iyi görüntüleme deneyimini sağlamak için 200'den fazla iletişim kutusu ve birçok kullanıcı arayüzü öğeleri güncellendi. 

Standartların Kontrolü

Özel çizgi tipi özellikleri STANDARD'ları çizimde birden fazla özel çizgi tipi tanımlarıyla kontrol ederken desteklenir.

Nesne Seçimi

Mevcut UCS düzleminde olmayan çizgiler kırpılırken veya uzatılırken geçiş penceresi ve “Fense” seçimleri desteklenir.

 

 • AutoCAD Genel Bakış (3:27 dk.)
  AutoCAD Genel Bakış (3:27 dk.)

Teknik Destek

AutoCAD Özellikleri

Formu Doldurun Biz Size Ulaşalım