Autodesk Nastran In-CAD - Özellikler

3B CAD ortamında analiz

Rekabetin gittikçe arttığı küresel bir pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için imalat şirketleri sürekli yenilik, üretim süreçlerini kısaltma ve pazara daha hızlı ürün sunma ve karlı kalırken hataları önleme konularında baskı altındalar. CAD ortamında çalışan bir sonlu elemanlar analizi (SEA) çözümü ürün geliştirme süreçlerinize birçok fayda sağlayacaktır. Gelişkin analiz yetenekleri tasarımlarınızın gerçek dünya koşulları altındaki davranışlarınızı incelemenizi ve imal etmeden ürünü optimize etmenizi sağlar. Böylece yenilikçilik, artan kalite, düşük maliyet ve en az saha hatası elde edersiniz. Gömülü bir iş akışı sunan Autodesk Nastran In-CAD çözümü süreçleri birbirine bağlar ve böylece verimliliğinizi artırır ve endüstri tarafından kabul görmüş profesyonel seviyede bir SEA platformunda çalışmanızı sağlar. Autodesk Nastran In-CAD gelişkin SEA teknolojisi sunar.

Autodesk Inventor ve SolidWorks kullanıcıları için kullanım kolaylığı – Autodesk Nastran In-CAD tek bir platfomda çalışan birden fazla sistemin varlığını ortadan kaldırır ve doğrudan Autodesk® Inventor® ve SolidWorks® yazılımlarında gelişkim SEA çözümleri sunar. 


Alışkın olunan ara yüz ve iş akışları – Tek bir ortamda bulunan CAD/SEA deneyimi alışkın olunan ara yüz ve hissiyatı sunar. Böylece aynı ortamda tasarım yapabilir ve istediğiniz an tasarımınızı test edebilirsiniz.

CAD modeli çevriciler ile entegre – CAD modellerini farklı SEA platformlarına gönderirken yaşanabilecek verimlilik kayıplarını ortadan kaldırır ve öğrenme sürecini kısaltır. Her bir değişikliğin ardından yeniden kurulum yapmaya gerek kalmadan tasarım alternatiflerini deneybilirsiniz.

Gerçek ilişkisellik – Parçanızın geometrisini aynı ortamda ulaşabilir ve değişiklikler yapabilirsiniz. Bunun sonucunda analizi yeniden tanımlamanız gerekmez. Analiz de otomatik olarak gerçekleşir. Böylece alternative tasarımları kolayca deneyebilirsiniz.

Autodesk Nastran çözücü

Autodesk Nastran endüstri tarafından Kabul görmüş, genel amaçlı bir SEA çözücüdür. Özellikle lineer ve “nonlinear” gerilim analizi, dinamik analiz ve ısı transferindeki hassasiyeti ile bilinmektedir. Autodesk Nastran çözücü aynı zamanda Autodesk® Simulation Mechanical yazılımının da temel alt yapısıdır. Autodesk Simulation Mechanical üst düzey teknolojiye sahiptir ve karmaşık modellerin analizi için kullanılır.

Gelişkin analizler

Tasarım alternatiflerinizin sağlamlığını temel analizle başlayarak sınarsınız. Daha sonar gelişkin araçları devreye alır ve analizi sonlandırırsınız. Autodesk Nastran In-CAD yazılımı basitten daha karmaşığa kadar geniş analiz yetenekleri – lineer ve “nonlinear”, dinamik analiz, düşme testi gibi – ile donatılmıştır. Ayrıca yorulma, yüksek hızda çalışan parçaların deformasyon analizi gibi özel analiz yetenekleri de içerir. Yazılımın içerdiği analiz türleri aşağıdadır:

 • “Nonlineer”: Büyük yer değiştirme/dönme, akma, plastic deformasyon, yüksek elastiklik gibi gelikin “nonlinear” çözümleri içerir.
 • Isı analizi: Isıya maruz kalan yapıların analizidir. Zaman içerisinde değişen lineer ve “nonlinear” ısıl koşulların yarattığı etkiyi bulmak için kullanılır.
 • Yorulma: Tekrarlanan yüklere maruz kalan parçaların yorulma ömrünü ve ortaya çıkabilecek hasarı hesaplar.
 • Bükme analizi: Yapılan yaylanması sonucunda ortaya çıkabilecek hasarları hesaplar.
 • Dinamik analiz: Frekansa dayalı yükler altındaki yapılan yer değiştirmelerini, yüklerini ve akmaları hesap eder.

Geniş malzemeler

Malzeme bilgisi mühendizlik hesaplarında yaşamsal bir yer tutar. Metal, kompozit, kauçuk ve plastic gibi malzemelerin simülasyonu modellerin nasıl davranacağı konusunda bilgi verir. Autodesk Nastran In-CAD geniş bir alanda lineer ve “nonlinear” malzeme desteği sunar.

Lisanslama

Autodesk Nastran In-CAD yazılımı üst düzey simülasyon araçlarını mühendislere sunar. Ağ sürümü olan tek bir lisansla farklı CAD ortamlarında – Autodesk Inventor ve SolidWorks gibi – çalışır. Ağ sürümü ile yazılım farklı CAD ortamlarında, projelerde ve lokasyonlarda paylaşılır

 • Linder Olmayan Statik Analiz (3:12 dk.)
  Linder Olmayan Statik Analiz (3:12 dk.)
 • Normal Modlar Analizi (3:01 dk.)
  Normal Modlar Analizi (3:01 dk.)
 • Ön Gerilimli Normal Modlar (2:17 dk.)
  Ön Gerilimli Normal Modlar (2:17 dk.)
 • Rastlantısal Titreşim Yorulma Analizi (3:39 dk.)
  Rastlantısal Titreşim Yorulma Analizi (3:39 dk.)
 • Statik Yorulma (3:30 dk.)
  Statik Yorulma (3:30 dk.)
 • Gelişkin Malzeme Modelleri (4:18 dk.)
  Gelişkin Malzeme Modelleri (4:18 dk.)
 • Nastran Çözücü (1:46 dk.)
  Nastran Çözücü (1:46 dk.)
 • Kiriş Modelleme (3:30 dk.)
  Kiriş Modelleme (3:30 dk.)
 • Cıvata Bağlantıları (3:30 dk.)
  Cıvata Bağlantıları (3:30 dk.)
 • Esnek Kullanım (1:35 dk.)
  Esnek Kullanım (1:35 dk.)
 • Isı Transferi (2:32 dk.)
  Isı Transferi (2:32 dk.)
 • Linder Burulma (3:13 dk.)
  Linder Burulma (3:13 dk.)

Autodesk Nastran In-CAD Özellikleri

Formu Doldurun Biz Size Ulaşalım