Autodesk CFD - Özellikler

Mimari ve mekanik, elektrik ve tesisat

Mimarlar ve mekanik, elektrik ve tesisat profesyonelleri Autodesk CFD ile ortamlardaki hava akış ve termal davranışları analiz edebilirler.

Esnek bulut hesaplama seçenekleri

Autodesk CFD ile çalışırken analiz hesaplamalarını bulut ortamında yapabilirsiniz. Esnek hesaplama seçenekleri gereksinimlerinize göre analiz yapmanızı sağlar. Bir analizin kurulumunu test edin ve daha uzun ve hassas hesaplamaları bulut ortamında yapın.

Yüksek kaliteli görselleştirme

Autodesk CFD’den gelen analiz sonuçlarını görselleştirme araçlarıyla birleştirerek foto-gerçekçi görseller elde edin. Autodesk® Showcase®, Autodesk® VREDTM, Autodesk® 3ds Max® ve Autodesk® Maya® yazılımları arasındaki ara işlerlikten faydalanın.

CAD bağlantısı

CAD çözümünüzü Autodesk CFD ile bağlayarak ilişkisel akış ve termal simülasyonlar gerçekleştirin. Autodesk CFD yazılımı neredeyse tüm CAD sistemleri ile bağlantı kurarak akış ve termal analizler yapmanızı sağlar. Eğer bir 3B CAD yazılımınız yoksa, o zaman SimStudio araçlarıyla geometriler yaratabilir, düzenleyebilir ve basitleştirebilirsiniz.

Akıllı otomatik örgü (mesh) büyüklüğü

Geometri ve çözüm tabanlı örgü otomasyonunu kullanın. Örgü teknolojisi hassas ve tekrarlanabilir çözümler elde etmek üzere geometrilerinizi hazırlamanıza olanak sağlar. Otomatik örgü büyüklüğü ile geometrileri araştırabilir, istenilen bölgeleri manuel olarak düzenleyebilir ve çözüm tabanlı bir yapı kurabilirsiniz.

Autodesk CFD Özellikleri

Formu Doldurun Biz Size Ulaşalım