AutoCAD - Sıkça Sorulan Sorular

1. AutoCAD® 2019'un abonelik sürümündeki yenilikler nelerdir?

Yeni AutoCAD aboneliği, özel araç setleri gibi tüm AutoCAD dikey ürün işlevlerine ve kütüphanelere erişimin yanı sıra yeni AutoCAD web uygulaması ve AutoCAD mobil uygulaması ile her yerden çalışabilme imkânı sunarak abonelerimize daha fazla değer sağlıyor.

2. AutoCAD dikey işlevleri ile AutoCAD'i tek bir teklifte bir araya getirmenin avantajları nelerdir? 

Abonelerin artık AutoCAD dikey işlevlerine ayrı tekliflerden erişmesine gerek kalmıyor; AutoCAD'e abone olarak tek bir AutoCAD ile birden fazla AutoCAD dikey araç setinin özelliklerine erişebilirsiniz. Aboneler, AutoCAD deneyimlerini işletmelerinin giderek artan ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde özelleştirebilir. 

3. Özel araç seti nedir? İhtiyacım olan araç setini nasıl seçebilirim?

Önceden abonelerin kendileri için en doğru AutoCAD tabanlı dikey ürünleri seçmeleri gerekiyordu. AutoCAD dikey araç setleri, 22 Mart 2018 tarihinden itibaren AutoCAD aboneliğine dahil olacaktır (ve özel araç setleri olarak adlandırılacaktır). 

4. AutoCAD aboneliğine artık hangi özel araç setleri dahil olacaktır?

• Architecture (önceki adı AutoCAD Architecture) • Mechanical (önceki adı AutoCAD Mechanical) • Electrical (önceki adı AutoCAD Electrical) • Map 3D (önceki adı AutoCAD Map 3D) • MEP (önceki adı AutoCAD MEP) • Raster Design (önceki adı AutoCAD Raster Design) • Plant 3D (önceki adı AutoCAD Plant 3D)

5. Bu yeni AutoCAD teklifinin adı nedir? 

Özel araç setlerini içeren AutoCAD.

6. AutoCAD'i ve/veya özel araç setlerinden herhangi birini 30 gün süreyle deneyebilir miyim? 

Evet. AutoCAD'in ve özel araç setlerinin deneme sürümlerine Autodesk.com adresindeki AutoCAD deneme sürümü sayfasından erişebilirsiniz. 

7. Architecture araç seti ile şu anda abonesi olduğum AutoCAD Architecture aynı mıdır? 

Evet, AutoCAD Architecture ile Architecture araç seti aynı işlev ve özellikleri sunuyor. Bu durum, diğer özel araç setleri için de geçerlidir (Mechanical, Electrical, Map 3D vs.)

8. 22 Mart 2018 tarihinden sonra yalnızca AutoCAD'e veya özel araç setlerinden sadece bir tanesine abone olma imkânım var mı? 

Hayır, 22 Mart 2018 tarihinden itibaren yeni bir AutoCAD aboneliği yaptırdığınızda özel araç setlerini içeren AutoCAD'e erişeceksiniz.  

9. Autodesk, özel araç setlerini sonlandırmayı planlıyor mu? 

Hayır, şu anda dikey işlevlerinin geliştirilmesini veya sunulmasını durdurmaya yönelik herhangi bir plan bulunmuyor. AutoCAD aboneliğine daha fazla değer ve farklılık kazandırmayı hedefliyoruz. Bu değişim abonelerimize dikey işlevlerini içeren tek bir ürün teklifinde ihtiyaçları olan her şeye erişim imkânı sunuyor. 

10. Satın almış olduğum AutoCAD ve/veya AutoCAD dikey abonelikleri, özel araç setlerini içeren AutoCAD teklifine otomatik olarak taşınacak mı? 

Hayır, abonelik haklarınız bu sürede özel araç setlerini içeren AutoCAD'e otomatik olarak taşınmayacaktır.

11. AutoCAD veya AutoCAD dikey abonesi olarak özel araç setlerini içeren yeni AutoCAD'e nasıl geçiş yapabilirim? 

Mevcut abone olarak özel araç setlerini içeren yeni AutoCAD'e geçiş yapabilir ya da mevcut bireysel AutoCAD ve/veya AutoCAD dikey aboneliğinizi yenilemeye devam edebilirsiniz. Etkin bir aboneyseniz ve özel araç setlerini içeren yeni AutoCAD'e geçiş yapmak istiyorsanız geçiş yapmak için uygun olup olmadığınızı ve abonelik döneminizin hangi zamanında geçiş yapabileceğinizi ya da özel araç setlerini içeren yeni bir AutoCAD aboneliği satın almak için abonelik döneminizin sonuna kadar beklemeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek üzere Autodesk Yetkili İş Ortağınızla veya bir Autodesk Satış Temsilcisiyle iletişime geçmeniz gerekir. 

12. Geçiş yapmaya uygun bir abone olduğum takdirde AutoCAD ve/veya AutoCAD dikey aboneliğinden, özel araç setlerini içeren AutoCAD'e geçiş yapmanın maliyeti nedir? 

Abonelik döneminizin geri kalan süresinde, uygun AutoCAD veya AutoCAD dikey aboneliğinden özel araç setlerini içeren AutoCAD'e ücretsiz olarak geçiş yapabilirsiniz. Uygunluk durumunuzu ve ücretsiz olarak geçiş yapmaya yönelik istisnaları öğrenmek için lütfen Autodesk Yetkili İş Ortağınıza ya da Autodesk Satış Temsilcinize başvurun.

13. Satın alma işlemini Autodesk mağazasında gerçekleştirmiş, etkin bir AutoCAD ve/veya AutoCAD dikey abonesi olarak özel araç setlerini içeren yeni AutoCAD'e geçiş yapabilir miyim? 

Satın alma işlemini Autodesk mağazasında gerçekleştirmiş, mevcut AutoCAD ve AutoCAD dikey abonesi olarak mevcut aboneliğinizin süresinin dolmasını beklemeniz (otomatik yenileme özelliğini devre dışı bırakarak) ve sonrasında özel araç setlerini içeren AutoCAD için yeni bir abonelik satın almanız gerekir. 

14. Özel araç setlerini içeren AutoCAD'e geçiş yapmak için uygun olduğum takdirde önceki sürümlere erişebilir miyim?

Evet, Abonelik Önceki Sürüm Uygunluk listesi uyarınca önceki sürümlere erişebilir, orijinal aboneliğiniz kapsamında indirilip etkinleştirilen önceki sürümleri kullanmaya devam edebilirsiniz. (Bu sayfadaki "Bir ürün aboneliğinden diğerine geçiş yaparsam orijinal aboneliğimin kapsamındaki ürünlerin önceki sürümlerini kullanmaya devam edebilir miyim?" sorusuna bakın) 

15. Autodesk Mağazası müşterisi olarak mevcut AutoCAD veya AutoCAD dikey aboneliğimi yenilemek yerine özel araç setlerini içeren yeni AutoCAD'e abone olursam orijinal aboneliğim kapsamında indirip etkinleştirdiğim önceki sürümlere erişebilir miyim?

AutoCAD veya AutoCAD dikey aboneliğinizin süre dolum tarihinden sonraki ilk 30 gün içerisinde özel araç setlerini içeren yeni AutoCAD'e abone oluğunuz takdirde önceden indirip etkinleştirdiğiniz AutoCAD'e ya da AutoCAD dikey ürününün/ürünlerinin sürümlerine erişebilirsiniz.

16. Autodesk Mağazası müşterisi olarak orijinal abonelik sözleşmem kapsamında indirip etkinleştirdiğim önceki sürümü nasıl talep edebilirim?

Bu önceki sürüm için uygunluğunuzu doğrulamak üzere Bize Ulaşın aracılığıyla özel bir talepte bulunmanız gerekir.

17. Özel araç setlerinin önceki sürümleri, Autodesk Account'lardan indirilebilir mi? 

Özel araç setlerini içeren AutoCAD'e uygunluk listesinde yer alan önceki sürümler, Autodesk Account'tan indirilebilir. 

18. Etkin, mevcut bir AutoCAD ve/veya AutoCAD dikey abonesi olarak özel araç setlerini içeren AutoCAD'e geçiş yapmadan bireysel AutoCAD ve/veya AutoCAD dikey aboneliğimi (örneğin AutoCAD Mechanical) yenilemeye devam edebilir miyim?

Evet, mevcut AutoCAD ve/veya AutoCAD dikey müşterisi olarak mevcut AutoCAD ve/veya AutoCAD dikey aboneliğinizi yenilemeye devam edebilirsiniz. 

19. Etkin bir bakım anlaşmam varsa özel araç setlerini içeren AutoCAD'e erişebilir miyim?

Hayır, etkin AutoCAD ve AutoCAD dikey bakım anlaşması müşterileri aboneliğe geçiş yaparak yalnızca özel araç setlerini içeren yeni AutoCAD'e erişebilirler. 

20. Etkin bir bakım anlaşmasını içeren bir AutoCAD ve/veya AutoCAD dikey kalıcı lisansına sahibim. Özel araç setlerini içeren yeni AutoCAD'den faydalanmak için aboneliğe nasıl geçiş yapabilirim? 

Yenilemeye uygun olan, mevcut AutoCAD ve/veya AutoCAD dikey bakım anlaşması müşterileri 22 Mart 2018 tarihinden itibaren aboneliğe geçiş yaparak özel araç setlerini içeren yeni AutoCAD'den faydalanabilir. Aboneliğe ve özel araç setlerini içeren AutoCAD'e geçiş yapmak için uygun olup olmadığınızı öğrenmek üzere Autodesk Yetkili İş Ortağınızla ya da bir Autodesk Satış Temsilcisiyle iletişime geçmeniz gerekir. Daha fazla bilgi için şu başlığı inceleyin: Bakım Anlaşmasından Aboneliğe Geçiş Yapmadan Önce Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler 

21. Özel araç setlerini içeren AutoCAD'de nasıl hızlı bir şekilde çalışmaya başlayabilirim? Mevcut olan eğitim içerikleri nelerdir? 

Özel araç setlerini içeren yeni AutoCAD'in yeni abonesi olarak özel araç setlerini içeren AutoCAD'i kullanmaya nasıl başlayacağınıza dair ipuçlarının ve püf noktalarının yer aldığı başlangıç e-postaları alırsınız. Eğitim içeriklerinde yeni başlayanlara yönelik ipuçlarının yanı sıra anlık ve daha gelişmiş kullanıcılar için eğitimler de bulunur. Ayrıca Autodesk Knowledge Network'te özel araç setleri hakkında kaynak ve içerikler yer alır. Ek eğitim fırsatları için Autodesk Yetkili İş Ortağınızla iletişime geçin.

22. Bir abone olarak özel araç setlerini içeren AutoCAD'e nasıl erişebilirim? 

Özel araç setlerini içeren AutoCAD'e Autodesk Account'tan ve Autodesk masaüstü uygulamasından erişebilirsiniz.

23. AutoCAD özel araç setlerini nasıl indirebilirim? 

Her bir araç seti, Autodesk Account ve Autodesk masaüstü uygulaması aracılığıyla ayrı olarak indirilebilir. 

24. Özel araç setlerini içeren AutoCAD'in abonesi olarak hangi özel araç setini indireceğime karar verebilir miyim?

Evet, bir seferde tek bir kullanıcı tarafından kullanılacak şekilde istediğiniz sayıda araç setini indirebilirsiniz. 

25. Atanmış tüm kullanıcılar, yeni AutoCAD özel araç setlerinin tümüne erişebilir mi? 

Evet ancak lisanslar paylaşılamaz (örneğin yalnızca tek bir lisansla bir kullanıcı Architecture araç setini kullanırken diğeri Mechanical araç setini kullanamaz). 

26. AutoCAD for Mac aboneleri, özel araç setlerine nasıl erişebilir? 

AutoCAD özel araç setleri yalnızca Windows'ta çalışır ve Parallels ya da Bootcamp gibi Windows'u çalıştıran sanal bir makine kullanmadıkları sürece Mac kullanıcıları tarafından erişilemez. Özel araç setlerini içeren AutoCAD aboneleri, AutoCAD for Mac'i etkinleştirmek için seri numaralarını ve ürün anahtarlarını kullanmaya devam edebilecektir. 

27. AutoCAD, üçüncü taraf uygulamalarla çalışmaya devam edecek mi? Bu durumun özelleştirmelere herhangi bir etkisi olacak mı? 

Özel araç setlerini içeren AutoCAD teklifinin üçüncü taraf uygulamalara herhangi bir etkisi olmayacaktır. 
 

AutoCAD Özellikleri

Formu Doldurun Biz Size Ulaşalım