Autodesk Inventor Kullanarak Punch Tool Oluşturma

Autodesk Inventor içinde sac malzemelerin üzerinde bildiği üzere Punch Tool aracını kullanarak hazır kesim şablonları oluşturulmaktadır. Inventor programının içerisinde en sık kullanılan şablon kesimleri kütüphanesinde yer almasına rağmen, kullanıcı taleplerine göre istenilen geometriler içerisine eklenebilmektedir. Bu makale de Autodesk Inventor üzerinde istenilen bir tasarımın Punch Tool olarak tanıtılması ile ilgili örnek bir çalışma göreceksiniz.

Sac Metal ‘de istenilen formu çizmek ve Autodesk Inventor üzerinde Punch Tool olarak kaydetmek:

Inventor ana sayfa ekranında New butonuna basıyoruz ve açılan ekrandan yeni bir Sheet Metal şablon dosyası açıyoruz. (Resim 1 - Resim2)

Autodesk Inventor Punch Tool

Bir sonraki aşamada XY düzleminde bir Eksiz (Skecth) oluşturmak için XY düzlemini seçip Start 2D Skecth butonuna basıyoruz. (Resim 3)

Orjin noktasından başlayan bir dikdörtgen çiziyoruz. Kullanılan dikdörtgen ölçüleri oluşturacağımız form ölçülerinden daha büyük olmak zorundadır. (Resim 4)

Oluşturulan dikdörtgen formu Sheet Metal menü sekmesinden Face komutu ile Sac unsuruna dönüştürüyoruz. (Resim 5 – Resim 6)

Oluşturulan sac plakanın (Resim 7) üzerinde yeni bir eskiz oluşturulur ve istenilen Punch Tool geometrisi çizilir. (Resim 8)      

Açılan Eskizde orjin noktasına Eskiz komutlarıyla bir Point yerleştirilir (Resim 9). Point yerleştirildikten sonra yardımcı çizgiler olarak orjin noktasından geçen iki adet yardımcı çizgi çizilir.(Resim 10)

Sonraki aşamada merkez çizgisinden başlayarak çizim tam tanımlı olacak şeklinde istenilen Punch Tool formu çizilir (istenirse kullanılan ölçülerde isim tanımlaması yapılabilir. (Resim 12-13-14) ve Punch Tool yerleştirirken kullanılabilir). (Resim 11)

Oluşturulan eskiz Cut Komutuyla Sac malzemeden çıkartılır. (Resim 15-Resim 16)

Daha sonra üstteki menülerden Manage Extract ifeature ikonuna basılır. (Resim 17-18)

Resim 18’de ki menü geldikten sonra ürün ağacından ;

Resim 19'da ki işlemler yapılacaktır.

  1. Ürün ağacından Cut unsuru seçilir.
  2. Sheet metal Punch Feature ikonu işaretlenir.
  3. Save Tuşuna basılır ve program Punch Tool aracını nereye kaydedeceğini soran ekranı açacaktır. Uzantısı (.ide) olan dosya isim verilerek kaydedilir.(Resim 20)

Not: Oluşturulan (.ide) uzantılı bu dosya Windows ortamında başa bir disk alanına yedek alınarak üst versiyon Inventor programında tekrar kullanılabilir.

Oluşturulan Punch Tool Formunu denemek için örnek bir Sac metal plaka çizilir. Bunun için boş bir Sheet Metal şablonu açılır. (Resim 21)

Punch Formlarının yerleştirileceği bir plaka çizilir. (Resim 22)

Tekrar plaka üzerinde eskiz açılarak Punch Tool formlarının yerleşeceği merkez noktaları çizilir ve eskizden çıkılır. (Resim 23)

Sheet Metal menüsünden Punch Tool aracı seçilir ve gelen menüden (.ide) uzantılı kaydettiğimiz Punch Tool aracı seçilir. (Resim 24-25)

Seçilen (.ide) uzantılı dosya eskiz ortamındaki Point noktalarına otomatik olarak yerleşecektir.  Punch Tool menüsünden Size alt menüsüne geçiş yaptığınızda mevcut atanmış ölçülerde değişecektir.  (Resim 26-27)

 

Yazan: Yıldıray Kandemir

Firma: Altar Teknoloji

Autodesk Inventor'da Punch Tool Oluşturma