Autodesk Vault 2019 - Yeni Özellikler

Autodesk, Vault 2019'da mühendislik ekiplerinin verilerini verimli ve etkili bir şekilde oluşturmasına ve yönetmesine yardımcı olmak için müşteriler tarafından talep edilen geliştirmeleri eklemiştir. Şirket dışı üretime yönelik daha iyi bir alt haberleşmeyi ve dış tasarım iş birliğini desteklemek için, mühendislik, tasarım verilerinin, imalat, tedarikçiler ve harici danışmanlarla eş zamanlama edilmesi yeni bir özellik olarak eklenmiştir. Buna ek olarak, Vault 2019, CAD kullanıcıları için Inventor BOM iletişim penceresinde ki dosyaları kontrol etme, Vault BOM ve CAD BOM eş zamanlama özelliği açısından gelişmiş bir tasarım deneyimi sunmaktadır. Son olarak, yöneticilerin ek roller oluşturup yönetmesine izin veren yeni özel rol oluşturma menüsü eklenmiştir.

Yukarıda özetlenen Vault 2019 yeni özelliklerini detaylandırırsak;

Dış ve İç İş Birliğini Kolaylaştırmak

Tasarım verilerinize tedarikçilerle ve harici danışmanlarla kolayca paylaşıp, onların sizin tasarım verilerinize bağlanmasını sağlayabilirsiniz.Ayrıca dahili iş birliğini geliştirebilir ve mühendislik dışındaki ekip üyelerinin doğru tasarım sürümüne erişmesini sağlayabilirsiniz.

Dış İş Birliğinden Yararlanmak için Project Sync Yetenekleri

Şirket dışı üretim ve tasarım eylemleri için etkili iletişim kurmak günümüz şirketleri için artık bir gereklilik haline gelmiştir. Şirketler, dış danışmanlar, müşteriler ve tedarikçiler ile CAD belgeleri üzerinde iş birliği yapmaya ihtiyaç duymaktadır. Genelde bu veriler şirketlerin sahip olduğu bir güvenlik duvarı üzerinden paylaşılır ve kullanılmasına izin verilir. Burada önemli olan doğru dosyaların doğru zamanda sunulması, boyutlarına veya belge sayısına bakılmaksızın kolaylıkla değiştirilebilmesi ve yenilerinin yüklenebilmesidir. Vault 2019 bize bu kısımda Project Sync ile yardımcı olmaktadır.

Vault Professional 2019 içindeki Project Sync özelliği, Autodesk bulut sürücüsü Fusion Team ile dosya ve klasör senkronizasyonu sağlar.

Not: Bu özellik sadece Vault Professional'da kullanılabilir. Ayrıca Project Sync'i kullanmak için Fusion Team'e abone olmanız gerekmektedir.

Bulut sürücüsü (Cloud Drive) eşleme ve filtre özellikleri, yöneticinin belirlenen bir ortak çalışanla paylaşılacak veri alt kümesini denetlemesine ve belirlemesine yardımcı olur. Ek olarak, başvurulan tüm veriler ve Proje Bağlantıları otomatik olarak toplanır ve paylaşılır.

Project Sync şunları içerir:

 • CAD ilişkilerini dikkate alma ve referansları yönetme
 • Birden fazla eşleştirmeyi tanımlama ve yönetme

 • Eş zamanlamayı tek yönlü veya her iki yönlü yapabilme

 • Eş zamanlamayı programlamak için seçenekler

 • Dosyaları yüklemek için filtre ayarlama

 • Kasada bulunan birden çok klasördeki dosyaları, bulut sürücüsünde ki tek bir klasöre senkronize etmek için, dosya bağlantılarını kullanma yeteneği

Desteklenen Bulut Sürücüleri;

 • Fusion 360

Fusion 360 sürücüsüne erişmek için önce Masaüstü Bağlayıcısı'nı yükleyin.

Not: Vault 2019'daki Project Sync'da bulut sürücü desteğiyle Buzzsaw desteği (önceki sürümlerde sağlanmıştır) yer değiştirmiştir.

Paylaşılan Görünümler (Shared Views)

Paylaşılan Görünümler için aşağıdaki geliştirmeler yapılmıştır:

 • Paylaşılan bir görünüm oluştururken Inventor .ipt ve .iam dosyaları için yayınlama seçenekleri kullanıma sunulmuştur.

06-Vaut Shared view .png

 • Kopya link seçeneği yükleme durumu gösteren pencerede bu da tekrar yayınlama ihtiyacı duyduğunuzda bu dialog penceresinden ulaşabileceksiniz

Geliştirilmiş Dahili İş Birliği – Thin client (Bilinen adı ile web browser istemcisi)

Yönetici paneline ek bir konfigürasyon seçeneği olarak, tarihçe kısmında yayınlanan dokümanın, en son versiyonunu gösterme seçeneği eklenmiştir. Böylece Mühendislik dışı departmanların dokümanların en son haline ulaşması sağlanmıştır.

Tasarım İş Akışlarında Geliştirmeler

Autodesk Vault 2019, genel tasarım iş akışlarını geliştirerek mühendislik verimliliğine odaklanmaya devam etmiştir.

Inventor ve AutoCAD eklentisi

Artık Inventor Bill of Meterial (BOM) dan, sağ tuş menülerinde yer alan Vault seçeneği ile Vault kontrollerine ulaşabilir ve buradan check-in veya check-out yapabilirsiniz.

Vault Kullanıcısı ve Raporlama

Artık, Vault içinden  yönetilen klasörlere e-posta yoluyla bir köprü gönderebilirsiniz.Vault Workgroup 2019 ve Vault Professional 2019, Microsoft Report Viewer 2015 yeteneklerini kullanabilmektedir. Örnek şablonlar Microsoft Report Viewer 2015 'e taşınmıştır.

Yönetim Deneyimi

Rolleri Yönetmek

Roller İzinleri dialog penceresi artık Roller Yönetimi dialog penceresi olmuştur. Burada özel roller oluşturabilir, düzenleyebilir, kopyalayabilir ve silebilirsiniz. Diyalog penceresi şimdi rolleri yönetmeyi kolaylaştıran rol açıklamalarını içerir.

Bir rol oluşturduğunuzda veya kopyaladığınızda, gerektiğinde izinler ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

Autoloader Geliştirmeleri

 • Tarama tamamlandıktan sonra Dosya ilişkileri alanındaki diyalogda bir Kullanıldığı yer (Where used) sekmesi eklenmiştir. Bu sekme seçilen dosyanın herhangi bir ebeveyni yani kullanıldığı referansları gösterir.

 • Bilindiği üzere eski versiyonlarda Autoloader kullanabilme yetkisi sadece Administrator yeteneği atanmış kullanıcılar da bulunmaktaydı. Artık Document Editor (Düzey 2) rolüne atanmış bir kullanıcı veya aşağıdaki izinler ile yeni oluşturulmuş özel rol ,Autoloader’ı çalıştırabilmektedir:
  • Klasör oluşturma,silme,okuma,yeniden adlandırma
  • Dosya oluşturma,silme,okuma
  • Vault Get Options
  • Job Queue ekleme
 • Dosya ilişkileri sekmesindeki dosyaları filtreleme: Fareyi Durum sütun etiketinin üzerine getirin. Filtre simgesi belirecektir. Kullanılabilir filtre seçeneklerinden seçim yapmak için filtre simgesine tıklayın.

 • Artık tarama ilerlemesi, geçerli dosyayı ve toplam dosya sayısını gösterir.
 • Filtre listesi seçenekleri (Statik liste) “Tümü”, “Eksik dosyalar”, “Geçersiz dosya formatı” ve “Dosya okunamıyor” seçeneklerini içerir.
 • Circular referanslara sahip DGN dosyaları artık başarıyla yüklenmekte ve ilişkiler sürdürülebilmektedir.

Vault Yönetimi

 • Yaşam Döngüsü Geçiş kriterleri artık değer alanına Boolean "OR" ve "NOT" operatörlerini eklemeyi desteklemektedir.
 • Vault Ayarlarda  “Tasarım Dosyalarının Check in Devre Dışı Bırak” (Disable Check In of Design Files) seçeneği işaretlendiğinde, Solidworks, Microstation ve Pro / E'den tasarım dosyaları uygun uygulamadan kontrol edilmelidir. Yani bu dosyalar için de sürükle bırak veya add file seçeneği kapatılmış olur ve sadece uygun yazılım içinden eklenti ile check in yeteneği tanınmış olur. Bu bağımlı ilişkilerin korunmasını sağlar.

Data Standard Kurulumu

Data Standard kurulumu artık Vault kurulum medyası içine gömülmüştür. Ayrıca indirme linki mevcut değildir. Direk setup içinden seçilebilir.

Şirket: Altar Teknoloji

Yazan: Gökhan Kaya

 

 

 

 

 

Autodesk Vault 2019 - Yeni Özellikler