Autodesk Inventor Dosyalarının Yedeklenmesi

Bilindiği üzere genellikle Inventor’da proje klasörü oluşturularak çalışılmaktadır. Inventor’da oluşturulan proje klasörleri, stil ayarları, kütüphane (Content Center)  ve kullandığınız şablonlar (Template) gibi dataların; bilgisayarınızdan (örneğin: Inventor 2015’in kaldırılıp, Inventor 2016 kurulması gibi) işlemlerden önce, bilgisayarınızdan Inventor’da tasarım yaparken kullandığınız dataların yedeklenmesi gerekmektedir.

Bu makalede Inventor’da dataların nasıl yedekleneceği anlatılacaktır. İlk olarak Inventor da lokal bilgisayar da proje yapılarını inceleyelim.

Inventor Lokal Bilgisayar Proje Yapıları

 1. Folder Options tanımlanmadan oluşturulan Proje Dosyaları
 2. Folder Options tanımlanarak oluşturulan Proje Dosyaları

Aşağıda (Resim 1) görüldüğü üzere Inventor’da yeni bir proje oluştururken Folder Options menüsü vardır. Folder options menüsü içerisinde;

 1. Design Data klasörü
 2. Templates Klasörü
 3. Content Center Files Klasörü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim 1: Inventor Proje menüsü

      1.Folder Options tanımlanmadan oluşturulan proje dosyaları

Yeni bir proje dosyası oluştururken bilgisayarınızda folder options klasörlerini tanımlamaz iseniz Inventor tarafından (default) yani Inventor kurulurken otomatik olarak tanımladığı klasörlere ilişkilendirilmiştir. İsterseniz bu klasörleri biraz inceleyelim.

 • Inventor programı içerisinden Tools>Application Options>File menüsünden Design Data, Template, Content Center klasörlerini hangi yollardan okuduğunu görebilirsiniz.

 • Design Data: Bilgisayarınız da proje oluşturduktan sonra kullanmak istediğiniz ve stil ayarlarınız, büküm tablolarınız, çizgi kalınlıklarınız, malzemeler vb. gibi projeniz içerisinde gerekli çizim ayarlarının saklandığı kısımdır.

      Default Design Data klasörü;

      C:\Users\Public\Documents\Autodesk\Inventor 2016\Design Data Olarak tanımlanmıştır.

 • Templates: Bilgisayarınız da oluşturduğunuz (.ipt  .iam) gibi şablon tasarım dosyalarınızın tutulduğu kısımdır. (Resim 2: şablon dosyaları)

      Örneğin: Teknik Resim (.idw , .dwg) gibi şablon dosyanızı firmanız için özelleştirebilirsiniz.(Antet vb. gibi).

      Default Templates Klasörü;

      C:\Users\Public\Documents\Autodesk\Inventor 2016\Templates olarak tanımlanmıştır.

Resim2: Şablonlar Dosyaları

 • Content Center Files: Tasarım yaparken Inventor kütüphanesinden çağırdınız kütüphane dosyalarının saklandığı kısımdır.

Default Content Center Files Klasörü;

 • (Bilgisayar Kullanıcı ismi)\Documents\Inventor\Content Center Files\R2016  olarak tanımlanmıştır.

Not: Eğer Inventor’da yeni bir proje dosyası oluştururken Folder Options klasörünün altında bulunan dosya lokasyonlarını değiştirmeden çalışmalarınızı yapıyor iseniz bilgisayarınızdan yedeklerinizi almak için;

 1. C:\Users\Public\Documents\Autodesk\Inventor 2016\Design Data   (Design Data klasörünü)
 2. C:\Users\Public\Documents\Autodesk\Inventor 2016\Templates (Şablonlarınızın bulunduğu klasörü)
 3. C:\Users\(Bilgisayar Kullanıcı ismi)\Documents\Inventor\Content Center Files\R2016 (Kütüphane dosyalarınız bulunduğu klasörü)
 4. En önemlisi tasarımlarınızın bulunduğu klasörü /klasörleri

Yedekledikten sonra dilediğiniz gibi lokal bilgisayarınıza format atabilir (Tabi öncelikle Lisans transferi yapmak şartı ile), yeniden kurabilir veya başka bir bilgisayarda çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

      2. Folder Options tanımlanarak oluşturulan proje dosyaları

Folder Options klasörü tanımlanarak oluşturulan proje dosyalarında genellikle tanımlamalar oluşturulan proje klasörünün içerisine yapılır.

Örneğin: Deneme isimli bir proje dosyası oluşturduğumuzu varsayalım.

Oluşturduğumuz proje klasörünün içerisine gidip (Windows ortamında) 3 adet klasör oluşturalım.

Bunların isimleri;

 1. Design Data
 2. Template
 3. Content Center Files klasörleri olsun.(Resim 3)

Resim 3

Template dosyalarınızı default kısımdan C:\Users\Public\Documents\Autodesk\Inventor 2016\Templates kopyalayın ve proje klasörünüzün içerisinde oluşturduğunuz Template klasörünün içerisine yapıştırın.

Not: Use Style Library = Read-write olmasına dikkat edin.(Stil ayarlarınızda yaptığınız değişikliklerin projenize yansıması için gerekli.)

Daha sonra oluşturduğumuz bu projenin içerisine girip Folder options menüsü altında Design data, template ve Content Center klasörlerini göreceksiniz. Sırayla Design data klasörünün üzerinde sağ tuş yapın ve edit tuşuna basın.(Resim 4)

Resim 4

Klasörlerin Default olarak nerden okunduğunu göreceksiniz. Hemen sağında bulunan kutucuğa tıkladığınızda (Resim 5) sizden yeni dosya lokasyonunu isteyecektir.  Sizde proje dosyanızda oluşturduğunuz Design Data klasörünü gösterip işleme onay veriniz. 

Resim 5

İşleme onay verdikten karşınıza bir uyarı gelecektir (Resim 6), Bu uyarıya onay verin.(Default Design Data klasörü içerisindeki dataları otomatik olarak bu klasörün içerisine kopyalayacaktır.)

Resim 6

Bir sonraki aşamada da template klasörünün üzerine sağ tuş yapın ve proje klasörünüzün içerisinde oluşturduğunuz template klasörünü yol olarak gösterin.

Content Center Files klasörü içinde sağ tuş yapıp proje klasörümüzde bulunan Content Center Files klasörünü yol olarak gösterin.

Tanımlama işlemi bittikten sonra (Resim 7) Folder Options klasörümüzün altında bulunan Design Data, Templates ve Content Center Files klasörlerimiz artık proje dosyamızın içerisin oluşturduğumuz klasörler ile ilişkilendirilmiş oldu. Save butonuna basın. Artık projeniz tanımlanmış oldu.

Resim 7 

Not: Eğer Inventor’da yeni bir proje dosyası oluştururken Folder Options klasörünün altında bulunan dosya lokasyonlarını değiştirip, kendi proje dosyanız içerisinde oluşturduğunuz klasörler ile ilişkilendirirseniz, bilgisayarınızdan yedek almak için sadece proje klasörünü yedeklemeniz yeterlidir. Gerekli olan bütün yardımcı tasarım araçları, siz tasarım yaparken (Design Data, Templates, Content Center Files dosyaları) proje klasörünüz içerisinde toplandığından klasörünüzü yedekleyebilir veya başka bir bilgisayar da problem yaşamadan çalışabilirsiniz.

 

Yazan: Yıldıray Kandemir

Şirket: Altar Teknoloji 

 

 

 

 

 

 

Autodesk Inventor Dosyalarının Yedeklenmesi