Autodesk Inventor 2020 - Yeni Özellikler

Bu yıl, Inventor 2020 yıldönümünü Inventor 2020'nin piyasaya sürülmesi ile kutluyoruz. Bu sürüm, karmaşık ürün tasarımı zorluklarını çözmenize ve daha kısa sürede daha fazlasını yapmanıza yardımcı olacak bir dizi geliştirme sunar.

Autodesk Hesabınızdan https://manage.autodesk.com Inventor 2020 sürümüne erişin. 

Inventor Professional 2020 şunları sunar:

Geliştirilmiş Kullanıcı Arabirimi (UI) ve İş Akışları: Kolaylaştırılmış parça modellemesi, akıllı eskiz profili algılama, çoklu monitör uygulaması çerçevesi ve modern bir görünüm ve his.

Müşteri Odaklı İyileştirmeler: Katı süpürme, Çelik Profil tasarımı üretkenliği, Deforme yüzey çözme ve açınım,salt okunur mod ve doğrudan kullanıcılardan gelen talepler.

Profesyonel Sınıf İşlevselliğinin Devam Edilmesi: Daha hızlı içe aktarma, çoğaltma komutu, gezinme araçları, Boru güzergahı düzenlemelerinin yanı sıra genişletilmiş Ekspres Modu işlevselliği.

Kaliteyi Artıran Çoklu ​Düzeltmeler: 

http://help.autodesk.com/view/INVNTOR/2020/ENU/guid=Inventor_ReleaseNotes_release_notes_2020_fixed_defects_current_html

Inventor Professional Deneyimi / UI Geliştirmeleri

Inventor 2020, işlevselliği artıran ve üretkenliği artıran yepyeni bir Light Theme arayüzü sunar. Işık Teması, aydınlatma stilleri için genel bir görsel yenileme, Inventor'da simge yenileme, çoklu model görüntüleme ayarlarını değiştirmek için grafik ön ayarları, çoklu monitör desteği ve geçmiş sürümlerden Inventor 2020'ye geçiş için genişletilmiş geçiş geliştirmeleri içerir.

Kullanıcı Arabirimi Geliştirmeleri

Ekran parametrelerini ayarlamak için harcanan zaman için alternatif olarak tasarlanmış yeni grafik hazır ayarları vardır.

Üç yeni Grafik Hazır Ayarı, tasarımlarınızla çalışmak için bir görünüm ve his sağlar

Yüksek Kalite - yeni bir IBL aydınlatma tarzı Işık Teması IBL, Gerçekçi görsel stil ve gölgeler kullanarak hoş görsel sonuçlar vermeye vurgu yapar. Ürün demolarında veya son kalitede ışın izi oluşturma işlemlerinde yüksek görsel kalite için en iyi şekilde kullanılır.

Dengeli - hem görsel göstergeye hem de performansa vurgu yapar. Dengeli, yeni IBL aydınlatma tarzı Işık Teması IBL'yi, kenarlar görsel stiliyle gölgelenmiş ve ortam gölgelerini kullanan yerleşik parça şablonları için varsayılan ayardır. Parçalar ve küçük ölçekli montajlarla çalışmak için idealdir.

Performans - Performansa vurgu yapar. Performans, yeni bir aydınlatma stili Işık Teması, Gölgeli görsel stil ve gölge içermeyen yerleşik montaj şablonları için varsayılan ayardır. Orta ve büyük montajlarla çalışmak için en iyi şekilde kullanılır.

Görsel Yenileme

Inventor kullanıcı arayüzünün çeşitli bölümleri yenileme işlemine tabi tutuldu.

1) Yeni Aydınlatma Stilleri: Işık Teması ve Işık Teması IBL (varsayılan).

2) Simge Yenileme - Yeni Light Theme arayüzünü tamamlamak için Inventor şerit ve tarayıcı simgeleri güncellendi ve yenilendi.

3) Özellik Manipülatörleri - hafif tema arayüzü ile çalışan renkler güncellendi.

4) Diş Komutu dokusu - daha iyi kalite sağlamak için güncellenmiş yüzey dokusu.

5) Zemin Düzlem - Yeni renk şeması ile uyumlu olacak şekilde güncellendi. Uzaklaştırırken ızgara satır sayısını dinamik olarak azaltmak için seçenek eklendi. Yakınlaştırdığınızda sayım kademeli olarak geri yüklenir. Ana eksenler, grafik ekranın sol alt köşesindeki model kordinatında  görülen başlangıç eksenlerine uyacak şekilde renklendirilir.

Çoklu Monitör Geliştirmeleri

Tek bir Inventor oturumunu birden fazla pencerede ve birden fazla monitörde kullanabilirsiniz. Yeni pencere yönetimi komutları şunları yapmanızı sağlar:

• Ana Inventor penceresinin dışındaki belge sekmelerini başka bir monitöre sürükleyin. Bir komut aktifken kullanılamaz.

• Çeşitli yapılandırmalarda belgeleri yan yana, yukarıdan aşağıya yerleştirin.

• Pencere döşemesi geçişleri, belge sekme çubuğunun en sağındaki gelişmiş açılır menüye taşınır.

• Ekranı temizle, belge sekmesini de gizler. Önerin: "Tarayıcı, belge sekmesi ve şerit olmadan çalışmak ve çalışma alanınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, Ekranı Temizle'yi kullanın."

• Model Tarayıcı ve yerleştirilebilir pencereler birincil veya ikincil pencere çerçevelerine sabitlenebilir.

Not: Şerit yalnızca birincil pencere çerçevesine sabitlenir.

Komut Kullanıcı Arabirimi ve Verimlilik Geliştirmeleri

Inventor 2018'deki Ölçü Komutu ve Inventor 2019'daki Delik Komutu ile başlayan, geliştirmeler ve iş akışı iyileştirmeleri içeren yeni bir özellik paneli UI'si ile ek komutlar eklendi. Inventor 2020, özellik panelini (UI) işlevselliğini ve üretkenliği artırmak için Extrude, Revolve, Sweep ve Thread komutlarına iyileştirildi.

Profesyonel Sınıf Tasarım ve Mühendislik

Inventor müşterileri, yazılımı daha büyük ve daha karmaşık tasarımlarla sürekli olarak zorlamaktadır. Müşterilerimize yardım etmek için sürekli olarak Inventor performansını arttırmanın yollarını arıyoruz. Inventor 2020'de montaj, parça, çizim ve AnyCAD iş akışlarıyla daha iyi performans elde edersiniz.

Tasarım Geliştirmeleri

* Inventor 2020, çekirdek tasarım komutlarına ve iş akışlarına yeni işlevler sunmaya devam ediyor. Genel üretkenliği artırmak için eskiz ve İçerik Merkezinde geliştirmeler yapıldı. Süpürme, 3D takım gövdesini süpürerek,  süpürülmüş geometriyi çıkarmak ve eklemek için katı Süpürme işlevi eklenerek geliştirilmiştir.

* Herhangi bir deforme ve sürekli yüz setinden düz bir yüzey elde etmenize olanak tanıyan yeni Unwrap komutu eklendi. Unwrap, hemen hemen her şekli farklı biçimlerde kaydedilebilen veya dışa aktarılabilen bir yüzeye açılımı verir.

* Frame Generator'de önemli iyileştirmeler yapıldı. Frame Generator komutlarının çoğu şimdi özellik paneli kullanıcı arayüzünü kullanıyor.

* Inventor 2020 ile eklenen yeni Uç Başlığı/Kapağı komutunu kullanmak için Özel İçerik kitaplığını yükleyin. Çentik ve Çerçeve Ekle işlevi geliştirilmiştir.

Çeviri ve Birlikte Çalışabilirlik

2018.2'de Teknik Önizleme olarak piyasaya sürülen AnyCAD for Fusion 360, şimdi Inventor ve Fusion 360 abonelerine yönelik bir özellik olarak yayınlandı. AnyCAD for Fusion 360, işbirliği, üretken tasarım, elektro-mekanik ve diğer iş akışları için Fusion 360 ile Inventor arasında veri paylaşması gereken müşteriler içindir.

Müşteri Odaklı Gelişmeler

Inventor topluluğu, Inventor Fikirler ve Geribildirim Topluluğu aracılığıyla geri bildirim ve istekte bulunmaya devam etmektedir.

What's New'deki bir Inventor® Ideas teslimi ile etiketlenen iyileştirmeler, taleplerinizin doğrudan bir sonucu olarak sunulan yeni işlevleri belirtir. Inventor 2020'deki müşteri odaklı gelişmeler, yukarıda belirtilen Fikirlerin yanı sıra:

1) Elips komutu, hem Parça hem de Montaj ortamlarında tutarlı erişim sağlamak için Oluştur panelindeki Daire grubuna taşındı.

2) Türetilmiş Alternatifleri Oluştur iletişim kutusunda, yalnızca en soldaki hücreyi değil, satırı sağ tıklatarak bir satırı kaldırabilirsiniz.

3) Uygulama Seçenekleri- Dosya sekmesi- Dosya Adlandırma- Varsayılanları iletişim kutusu artık Tüp ve Borunun dosya ve klasörleri nasıl oluşturacağını belirtebileceğiniz bir Tüp ve Boru sekmesini içerir. Örneğin, klasör yapısını varsayılan tutmak ve AIP alt dizinini tamamen ortadan kaldırmak için bu ayarları kullanabilirsiniz. Ayrıca, şimdi yeni öznitelik ekle açılan listesindeki seçenekleri kullanarak adlandırma düzenini kendinize uygun şekilde yapılandırabilirsiniz.

4) Şaft Bileşen Üreticisi iletişim kutusu şimdi, Şaft bileşenleri için dosya ve klasörlerin nasıl oluşturulduğunu belirlemenizi sağlayan bir geçiş içerir.

Varsayılan olarak, geçiş bir alt montaj yapısının oluşturulmasını devre dışı bırakır ve kök derlemenizde tek bir parça oluşturur.

Alt montaj oluşturmayı etkinleştirmek için seçim düğmesine tıklayın.

5) Asıl parçanın metal levha stili, metal levha parçalar için artık Ayna Bileşeni'ne dahil edildi.

6) Artık montajlarda iplik özellikleri oluşturabilirsiniz.

  • Assembly: 3D Model tab Modify Assembly panel Thread
  • Weldment assembly: Weld tab Preparation and Machining panel Thread

7) Yuva geometrisine artık eklemler eklenebilir.

8)  Unsurlar tarafından kullanılan taslak blokları artık, unsurlardaki İlişkiler iletişim kutusunda raporlanmaktadır.

9) Notch komutu şimdi bir özellik panelidir. Yeni panelde, birden fazla üyeyi aynı anda çentiklemek için bir seçenek seçmenize gerek yoktur.

Önceden, özel bir çentik oluşturmak zordu. Bu sürümde, şimdi aşağıdakileri belirleyebilirsiniz:

• Tek bir ofset değeri ayarlamak için Temel Profil.

• Birden fazla ofset değeri ayarlamak için Özel I Şablonu.

• Varsa, Content Center ailesine kaydedilen özel bir çentik profilini kullanmak için Özel Profil.

• Dik kesişimler oluşturmak için yeni Dikey Kesim seçeneğini işaretleyin.

10) Artık bir çerçeve üyesi eklediğinizde veya değiştirdiğinizde, ekran içi manipülatörlerle etkileşime geçebilirsiniz.

11) Yeni özellik paneline ek olarak, Lengthen / Shorten komutu şimdi asimetrik ofset değerleri belirlemenizi sağlar.

12) Trim komutu şimdi bir özellik panelidir. Yeni panelde, aynı anda birden fazla üyeyi trimlemek için bir seçenek seçmenize gerek yoktur.

13) Seçmek istediğiniz tarafı seçmenize olanak tanıyan bir kısmı kırp onay kutusu eklenir.

Aşağıdaki resimde yeni seçeneğin kullanılmasının etkisi gösterilmektedir.

14) Artık son iyileştirmeleri aynı anda birden fazla üyeden kaldırabilirsiniz.

Şirket: Altar Teknoloji

Yazan: Hasan Er

 

 

 

 

Autodesk Inventor 2020 - Yeni Özellikler