Autodesk Inventor 2019 - Yeni Özellikler

Autodesk dünyanın dört bir tarafındaki Inventor kullanıcılarından gelen geri bildirimler ve deneyimlemeleri ile Inventor 2019 versiyonunda geliştirmelerini yapmaya devam etmektedir. Autodesk Inventor 2019, profesyonel kalitede makine mühendisliği tasarımları için performans iyileştirmeleri, çoklu çekirdek ve otomasyon konularına odaklanmıştır.

 2019 versiyonunda çoklu çekirdek uyumu daha iyi olduğundan büyük montajlarda döndürme ve sürükleme (Pan & Rotate) gibi yönlendirme komutlarında, ayrıca teknik resim görünüşlerinin oluşturulması ve güncellemelerinde hissedilir bir hızlanma olacaktır. Autodesk Inventor 2019 sürümünde iş birliği, kullanıcı tedarikçi iş akışını düzenlemek için Autodesk bulut sistemine de bağlantı sağlar.

                Teklif almak için linke tıklayarak sağ alt kısımda ki formu doldurabilirsiniz>>>

Tasarımcılar ve profesyonel mühendisler pazar taleplerinin önünde olmak, yüksek kaliteli ve yenilikçi ürünler tasarlamak için her gün çalışırlar. Inventor 2019 kullanıcıların bu ihtiyaçlarını gidermek için tasarım, otomasyon ve performans konularında profesyonel düzeyde iyileştirmeler sunmaktadır.

Montaj ve Teknik Resim Performansı

Tasarım yaparken ve tasarım sonrası işlemlerde performansın önemli olduğunu biliyoruz, dolayısıyla sürekli olarak Inventor performansını artırmak için yenilikler ve geliştirmeler araştırılmaktadır. Bu sürümde aşağıdaki alanlarda gelişmeler vardır:

 • Montaj
  • Yerinde düzenleme
  • Güncellemeler
  • Dizileme (pattern) seçimleri
 • Teknik Resim
  • Görüntü oluşturma
  • Güncellemeler
  • Yönlendirme araçları

Detaylar için bakınız: Performans iyileştirmeleri (İngilizce)

Detaylar için bakınız: Büyük montaj için pratik bilgiler (İngilizce)

Detaylar için bakınız: Büyük montaj modelleme iş akışı (İngilizce)

Kütüphane (Content Center)

Önbellekte hatırlama

Inventor’da kütüphaneye (Content Center) eğer ağdan erişiliyorsa bir yavaşlık oluşabilir. Kütüphaneye erişim sürenizi azaltmak için Inventor 2019 kütüphanede kullanılan son içeriği bilgisayarınızın önbelleğinde tutar ve bu veriye ulaşmak için tekrar ağa bağlanmadan önbellekten hızlı bir şekilde kullanıcıya gösterir. Inventor kapatıldığında önbellek de temizlenir.

iLogic

Bileşen ve yönetim yetenekleri

Bu versiyonda yapılan iLogic geliştirmeleri ile bileşenlerin ve kısıtlamaların eklenmesi, değiştirilmesi ve silinmesi için kural kodu oluşturmayı kolaylaştırır.

Yeni iLogic Fonksiyonları

Relationships(add)

Yeni eklenen Relationships(add) sekmesi ile iLogic kurallarınıza yeni sınırlamalar ekleyebilir veya silebilirsiniz.

Konumlandırma (Positioning)

Matrisler, vektörler, koordinat değerleri ve noktalar için doküman birimlerini kullanan yeni fonksiyonlar eklenmiştir.

İLogic Montajlar/Bileşenler (Assemblies/Components)

İLogic işlevlerine yeni “Assembly” sekmesi ile bileşenlerin yönetilmesi için yeni fonksiyonlar eklenmiştir

Mevcut durumu yakalamak için yeni komutlar

Geçerli durumu yakala komutları tasarımınızdaki güncel durumları korur. İLogic’te yakalama komutu olarak “Components.Add”, “Components Constraints.Add”, “Constraints.Add” ve “Patterns.Add” komutlarını kullanabilirsiniz

Atanan isimlerle sınırlamaları oluşturma ve yönetme

Artık parçanın yüzlerine ve kenarlarına isimler atayabilir ve sonra kısıtlamaları doğrudan bir yüzeye veya kenara bu isimlerle ekleyen bir kural oluşturabilirsiniz.

Model tabanlı tanımlamalar

Model tabanlı tanımlamalarda yapılan sınırlamalara göre renklendirme yeteneği geldi. Bu yeteneği açmak için “Tolerance Advisor” penceresinde “Display color” seçeneğini açmanız gereklidir.

Detaylı Bilgi için bakınız: Model tabanlı tanımlamalarda geliştirmeler (İngilizce)

Bağlantı ve iletişim

Inventor 2019 kullanıcıların tasarımlarını yeni ve güçlü yollarla paylaşmasına, tasarlamasına ve iletmesine izin vermek için Autodesk Bulut'a bağlanmasına olanak sunar. Inventor'a bağlı bir bulut ile basit, güvenli ve güçlü iş akışlarıyla tasarımlarınızı masaüstünün ötesine taşımanız mümkündür.

Paylaşılan Görüntüler (Shared Views)

Bu özellik sadece abonelik olan müşteriler kullanabilir.

Paylaşılmış Görüntüler tasarımcılar, mühendisler ve görsel sanatçılar için tasarımları ve işleyişleri hakkında geri bildirim almasının en iyi yöntemidir. Hızlı ve basit kontroller sağlar. Paylaşılmış Görüntüleri kullanarak 2B ve 3B görüntüleri çevrimiçi olarak doğrudan paylaşabilirsiniz ve daha sonra bu görüntülere notlar ekleyebilirsiniz. Paylaşılan görüntüler ile herhangi bir kontrolör tasarımınıza herhangi bir konumdan ulaşabilir ve çevrimiçi olarak tasarımınızı Autodesk Görüntüleyiciler ile kontrol edebilir. Bu yetenek ile kontrolörler kontrol işlemlerini bilgisayarlarına herhangi bir yazılım yüklemelerine gerek olmadan kolay bir şekilde yapabilirler. Paylaşılan Görüntüler kontrol eden kişiler için bir yazılım yükleme ihtiyacı yoktur.

Paylaşılan Görüntüler kullanıcıların şunları yapmasını sağlar:

 • Masaüstü uygulamasından çevrimiçi görsel temsiller oluşturabilirler
 • Herhangi bir paydaşla paylaşılabilecek bir bağlantı oluşturabilirler
 • Paydaşlar, paylaşılan görünümü görebilir ve Autodesk Viewer ile yorum ve işaret ekleyebilirler
 • Yazarlar yorumları gözden geçirebilir ve geliştirme uygulamasında aldıkları geri bildirimleri görebilir ve ardından yanıt verebilirler

Detay için bakınız: Paylaşılan Görünüşler (İngilizce)

Autodesk Drive

Bu özellik sadece abonelik olan müşteriler kullanabilir.

Autodesk Drive, bireylerin ve küçük ekiplerin her türlü tasarım verisini organize etmesini, ön izlemesini ve paylaşmasını sağlayan bir bulut depolama çözümüdür. Autodesk Drive'ye doğrudan masaüstü uygulamalarından erişilebilir. Bilgisayarınızda aynı zamanda eşzamanlı olarak veriyi depolar.

Detaylı bilgi için bakınız: Autodesk Drive (İngilizce)

Autodesk Drive için “Desktop Connector”

“Desktop Connector” kolay dosya yönetimi için bir Autodesk veri yönetimi kaynağını (veya veri kaynağını) masaüstü klasörünüzle ve dosya yapınızla bütünleştiren bir masaüstü hizmetidir.

Not: Masaüstü ile lokal bilgisayar kastedilmektedir

Fusion 360 için AnyCAD

Verileri Bulut ve Masaüstü uygulaması arasında taşıma

Not: Fusion 360 için AnyCAD Inventor 2019'da ön izleme (Beta) olarak kullanılabilir. Bu ön izleme, bu özellikler tamamen yayınlanmadan önce test bazında deneyim kazanmanızı sağlar.

Bu yeni AnyCAD iş akışı Inventor ve Fusion 360'ın gücünden ortak yararlanmanızı sağlar.

Inventor AnyCad özelliğini geliştirmeye devam ederek Fusion 360 tasarım dosyalarını desteklemeye başlamıştır.

Fusion 360 dosyaları sistem entegrasyonu için doğrudan Inventor içinde kullanabilir. Fusion 360’da dosyanızın güncel hali karşıya yüklendiğinde tasarımınız da güncellenecektir

AnyCAD, Inventor’un dünya standartlarında 3D makine mühendisliği tasarım yeteneklerini Ürün İnovasyon Platformu ile kullanabilmeniz için size sunmuş olduğu güçlü bir araçtır.

Detaylı bilgi için bakınız: Fusion 360 için AnyCad (İngilizce)

Inventor 2019'da müşteri odaklı iyileştirmelere gidilmiştir. Komutları geliştirmek, iş akışlarını düzenlemek ve mevcut araçları yenilemek için dünya çapındaki müşterilerden geri bildirimler alınmıştır.

Yeni delik delme (Hole) Komutu

2019’la beraber “Hole” komutu daha akıllı ve hızlıdır. Sizin isteklerinize göre etkileşimli bir şekilde çalışmanıza olanak sağlar. 2019 ‘da “Hole” komutunun ara yüzü sıfırdan tasarlanmıştır. Yeni ara yüzde artık komuttan çıkmadan delik konumlarına sınırlamalar atayabilir, konumları ölçülendirebilir veya birbirine göre düzenleyebilirsiniz. “Hole” komutunun içinden artık eskiz komutlarına ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bakınız: Yeni “Hole” Komutu (İngilizce)

Sac metal yüzey ve köşe düzeltmeleri ve geliştirmeleri

Kullanıcı geri bildirimlerinden gelen istek üzerine “Face” komutuna “Mid” (ortala) seçeneği eklendi.

Lazer kaynak kabartma şekli

“Lineer Weld” köşe kabartma bir noktada sona erer, “Arc Weld” köşe kabartma şekli düz bir hat ile son bulur. Yeni “Laser Weld” köşe rölyefi, teğet bir yayla sonlanır ve lazer kesim parçaları için daha uygundur.

Detaylı bilgi için bakınız: Saç metal geliştirmeleri (İngilizce)

Tüp ve boru (Tube and Pipe)

Hortum Uzunluklarını kilitleme

Yeni seçenek olan “Lock Hose Lenght” hortum uzunluğunun sabit kalmasına olanak tanır. Seçildiğinde, bileşenler hareket ederse veya değişirse, bu seçenek hortumun uzunluğunun değişmesini engeller. Eğer seçili değilse hortum uzunluğu uzayıp kısalacaktır.

Çelik konstrüksiyon (Frame Generator)

“CUTDETAIL” Geliştirmeleri

Bu özellik “Frame Generator” ile yapılan tasarımınızda kullandığınız “Trim/Extend” komutu ile köse düzeltmelerinde oluşan açı değerlerini “iProperties Custom” alanına “CUTDETAIL1”, “CUTDETAIL2” olarak işler; bu verileri de montaj ortamında malzeme listesi yapısında raporlayabilirsiniz.

Hali hazırda G_L değişkeni güncel çelik boyunu göstermektedir

Eskiz (Sketch) geliştirmeleri

Helisel eğri (Helical Curve) komutu, değişken bir eğim sarmalının oluşturulmasını kolaylaştırmak için geliştirilmiştir.

Ters yuvarlama (fillet)

2019’da yuvarlama komutu içine konveks yuvarlama oluşturma seçeneği eklenmiştir 1) konveks kenar veya 2) konkav kenarlar.

Doğrudan düzenleme otomatik “Blending”i destekler

“Direct Edit” komutunda önceki versiyonlarda seçilen yüzeyi ötelediğinizde buna teğet olan yüzeylerin de bu işlemden etkilenmesi için o yüzeyle beraber seçilmeleri gerekiyordu. Bu özelliği seçtiğinizde seçilen yüzeye bağlantılı yüzeylerin bu yüzeyle hareket etmelerini veya yüzeyde oluşan değişimlerin tamir edilmesini otomatik yaptırabilirsiniz.

Kalınlaştırma (Thicken) komutu içerik açıklaması

Inventor “Browser”de genişletilmiş bilgi seçeneği açıldığında kalınlaştırma komutu ile oluşturulan unsurların içerikleri de görülmektedir.

Montaj Sınırlamaları

2 eksen sınırlamalar için yeni çözüm (Eş Merkezlilik için “Mate”)

2 eksen sınırlaması için 3 çözüm vardır. Eksenleri hizalarken artık eksen yönlerine karar verebilirsiniz. “Mate” komutunun size sunmuş olduğu seçenekler şunlardır:

 • Opposed (Varsayılan): Seçilen ilk bileşenin yönüne göre ters çevirir.
 • Aligned: Seçilen ilk bileşenin yönüne hizalar.
 • Undirected: Yönlendirilmemiş bir eksen sınırlaması oluşturur ve en yakın bileşen eksenini dikkate alır.

Insert Constraint İşleminde Yeni Seçenek Dönmeyi Kilitleme

Sınırlama (Constrain) Komutunu kullanırken seçmiş olduğumuz “Insert” seçeneği için artık “Lock Rotation” seçeneği eklenmiştir. Bu seçenek “Insert” sınırlamasını yapmanız aşamasında yapılan işleme dönmeyi durdurma yeteneği ekler. Eski versiyonda bu işlem için açı sınırlaması vermek veya yüzeye hizalamak yapmak zorunda kalırdık.

Kilitlenen “Insert” sınırlaması Inventor “Browser”de belirtilir.

Özel ayarları taşıma

Var olan özelleştirme ve uygulama ayarlarınızı en son Inventor sürümüne getirmek için Özel Ayarları Taşı'yı (Migrate Custom Settings) kullanabilirsiniz. Yöneticiler, dağıtımlarda bu seçeneğin kullanımı konusunda ek kontrollere sahiptir.

Renk şemaları

Renk şemaları düzenleyicisi Inventor 2019'un bir parçası olarak gelmiştir. Özelleştirmeler “Applications options xml” dosyasına kaydedilir.

Bu şemalar ile Inventor’da kullanılan işlemlerde çalışmanıza göre renkler seçebilir, çalışma renklerini ayarlayabilirsiniz

Şirket: Altar Teknoloji

Yazan: Hasan Er-Yıldıray Kandemir

 

 

 

 

Autodesk Inventor 2019 - Yeni Özellikler