Autodesk Inventor 2018 - Yeni Özellikler

Inventor 2018, modern tasarım ve mühendislik profesyonellerinin sürekli gelişen ihtiyaçları için üretilmiştir.
Modelleme yetenekleri ve güçlü tasarım otomasyon araçlarının genişliği üzerine inşa edilen Inventor 2018, profesyonel düzeyde 3D mekanik mühendislik tasarımında bir sonraki adıma işaret ediyor. Birlikte çalışabilirlik geliştirmeleri, çok disiplinli ekiplerin çeşitli kaynaklardan gelen verilerle daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.Genel kullanıcı deneyimi,tüm dünyadaki müşterilerin doğrudan geri bildirimlerine yanıt olarak daha fazla üretkenlik ve esneklik için geliştirilmiştir.
Bu çabalar, eskisinden daha hızlı, daha etkili bir şekilde tasarım, mühendislik ve işbirliği yapmamıza olanak sunar.

Inventor 2018 Profesyonel-Sınıf Tasarım

Mühendisler, daha iyi ürünler ve daha verimli işlemler için sürekli olarak tasarım çalışmalarında yeniliğe ihtiyaç duyarlar. İleride kalmak için, daha iyi performans ve üretkenlik elde etmenize yardımcı olan daha hızlı, daha güçlü araçlara ihtiyacınız vardır. Inventor 2018 bunu sağlar .
Her gün kullandığınız bazı temel işlevlerde geliştirmeler yapıldı. Çizimde geometri projeksiyonu, çok gövde sac metal parçalar ve parça modelleme iş akışları geliştirildi. Inventor 2018, büyük montaj ve çizim iş akışlarında önemli performans iyileştirmeleri sunar. ve dokümantasyonu hızlandırmak ve 3D tasarımlarınızın üretim ve kalite süreçleri için faydalı  kullanımını sağlamak için modelinize Geometrik Boyutlandırma ,Tolerans ve 3D Ek Açıklamalar ekleme olanağı sağlamak için Model Tabanlı Tanım eklenmiştir.

Inventor 2018 Model Tabanlı Tanım

Model Tabanlı Tanım (MBD), açıklamalar, GD & T ve diğer imalat bilgilerini doğrudan bir 3D parçaya eklemek için güçlü yeni bir araç grubudur. Entegre Tolerans Danışmanı tolerans doğruluğunu  denetler ve Tolerans Danışmanı tarayıcısındaki olası problemleri, hataları ve diğer bilgileri listeler. 3D modelinizde MBD ve 3D Ek Açıklamalar uygulandıktan sonra 2D çiziminizi de  iyileştirebilirsiniz, 3D PDF veya STEP AP242 olarak  dışa aktarabilirsiniz.

Saç Metal Tasarımı

Multibody Sac Metal parçalar artık her bir gövde için benzersiz kuralları ve kalınlığı desteklemektedir. Çoklu gövde kuralları, tarayıcıdaki cisimler için veya Face, Contour Flange, Contour Roll, and Lofted Flange  iletişim kutusunda yeni gövde oluştururken uygulanabilir.

Inventor 2018 Performans

Tüm belgeler bir dereceye kadar fayda sağlar, ancak büyük montajlar ve büyük montaj çizimleri ile çalışırken göze çarpan en iyi gelişmeler gelmiştir.

Örneğin: Daha hızlı tecrübe edineceksiniz...

* Görünüm ekranındaki  gizli çizgileri kaldırabilirsiniz
* Görünüm Navigasyonun da - taşıma, yakınlaşma ve dödürme işlemlerindeki hız
* Görünüş oluşturmadaki, önizleme ve düzenleme performansı

Teknik Resim Ortamındaki İyileştirmeler

Bir çizime yerleştirilecek bir montaj belgesini seçtikten sonra, önizleme 3 saniyenin altında görüntülenebilirse bunu yapar. Daha uzun sürerse, Önizleme ilerleme iletişim kutusu görüntülenir. İletişim kutusu, görüntülenmesi sırasında etkileşime girebileceğiniz tek öğedir.

Aç iletişim kutusundan şunları yapabilirsiniz:
* Çizimlerdeki güncellemeleri erteleyebilir
* Model önizlemesini kapatabilir
* Örgü gövdeleri ,yüzey gövdelerini ve tüm model boyutlarını iyileştirebilirsiniz 

Genişletilmiş Birlikte Çalışabilirlik

Inventor 2018, çeşitli tasarım verileri ile çalışan mekanik mühendisler için yeni yetenekler sunar. İçe aktarılan örgü verilerini tasarımlarınızda kullanmaya devam edebilir ve ayrıca Inventor 2D çizimlerinizde STL veya OBJ dosyalarından istifade edebilirsiniz. Yüzey verileri, sunum ortamında animasyonlar, patlatılmış  görünümler ve belgeler için diğer 3B verilerinizle birleştirilebilir. Inventor 2018, dış verilerinize ek olarak, diğer Autodesk dosya formatlarıyla çalışmanıza yardımcı olur. BIM İçerik iş akışları, Revit (.rfa) dosyalarının doğrudan yayınlanmasına izin verir. DWG Underlay, 2D verilerinizi 3D tasarımların içine entegre ederken iş akışlarını hızlandırmak için geliştirilmiştir. AnyCAD, Inventor 2018'in Inventor 2017 ile geriye dönük olarak uyumlu çalışabilmektedir.

Ag ( Örgü ) Yapısı

Çizim görünümlerine, örgülü nesneleri görüntüleme ve belgeleme desteği eklenmiştir. Mesh nesneleri, tüm görünüm türlerine dahil edilebilir , boyutlandırılabilir ve açıklama eklenebilir.

Model Basitleştirme (Shrinkwrap) 

Shrinkwrap araçlarını  daha fazla kontrol, geliştirilmiş kullanıcı arabirimi ve geliştirilmiş bir iş akışı için geliştirilmeler mevcut. Hafif modelleri hızlı bir şekilde tanımlamak için View ve LOD gösterimlerinden yararlanabilirsiniz.

BIM İçeriği

BIM İçeriği, iş akışlarını basitleştirme, yazma ve yayınlama için geliştirildi. Inventor 2018, doğrudan IFC ve Revit (.rfa) dosya formatlarına yayın yapabilmenizi sağlar.

Inventor 2018 AnyCAD (Inventor LT'de mevcut değildir)

Inventor 2018 ile AnyCAD, Inventor 2017 tasarımlarınızda ki Inventor 2018 dosyalarından yararlanmanıza izin vermek için olanak sağlar. Bu artık Inventor'un üzerinde çalışmakta olduğunuz sürümün önceki veya sonraki sürümleri olan diğer kişilerle çalışabileceğiniz anlamına gelir. Bir Inventor dosyasının sürümünü tanımlamanıza yardımcı olması için Aç iletişim kutusunda bir dosyanın son kaydedildiği Inventor sürümü görüntüleyebilirsiniz.

Inventor 2017 ile başlayarak, Inventor'un önceki bir sürümünde Inventor parça ve montaj dosyalarının gelecekteki (daha yeni) sürümlerine referans verebilirsiniz. Örneğin, şimdi Inventor 2017'de Inventor 2018 parça dosyasını referans olarak kullanabilirsiniz.

Inventor 2018,  Inventor de tasarlanmayan  dosyalara eklediğiniz yeni özelliklerin daha sağlam bir şekilde desteklenmesiyle çekirdek AnyCAD iş akışlarınızı geliştirmeye devam ediyor. Kaynak dosyası güncellendikten sonra Inventor tabanlı özellikler korunur ve güncellemeler otomatik olarak uygulanır.

 

DWG Altlık Özelliği

Yeni DWG Underlay özellikleri, DWG'ler ile daha hızlı çalışmanızı sağlar.
Bileşenleri Yerleştir komutunu kullanarak DWG dosyanızı doğrudan içe aktarın.
Birden fazla alt tabaka oluştururken birden fazla DWG Dosyası seçin.
Inventor'daki parça veya montaj modeli tarayıcı düğümündeki sağ tıklama içerik menüsünden doğrudan bir AutoCAD DWG dosyası açın.
Yeni Uygulama Seçenekleri Kroki Autoproject kenarlarını eğri oluşturma seçeneği sırasında etkinleştirdiğinizde, belirli DWG geometrisi tiplerini otomatik olarak projelendirin.
Seçilen DWG Alt Yapı geometrisi XY, YZ veya XZ düzleminde bulunuyorsa, sonuçta oluşan derinlik, 2D Inventor geometrisi arasında bir baglantı oluşturulduğu gibi, çizimle aynı düzlemde oluşturulur.
Çizimle aynı düzleme farklı bir  2D Inventor geometrisi arasında bir bağ oluşturabiliriz, Seçilen DWG geometrisini  XY, YZ veya XZ düzlemine aktarabiliriz.

Eski Inventor

Inventor 2018

 

Sunum Dosyaları

Inventor 2018'deki Sunum ortamı artık yüzey verilerinin desteklenmesine izin veriyor. Yüzey dosyalarınız şunlara dahil edilebilir:

* Pencere seçimi
* Bileşen öteleyebilir
* Öteleme üçlüsünü yönlendirmek için yüzeyleri kullanın

Bu özellik 2017 R2 de eklendi: Grup, Tümü Öncesi, Sonrası Tüm Seçimler için izin vermek için zaman çizelgesine birden fazla düzenleme işlemi eklendi. Açık bir montajın  tarayıcıdan doğrudan yeni bir Sunum dosyası oluşturabilirsiniz.  

Inventor 2018 Deneyimleri

Inventor 2018,  Inventor müşteri fikirleri, isteklerine, geribildirimlerine odaklanmaya ve Inventor'da keyifli bir deneyim sunmaya devam ediyor. Inventor 2018'deki müşteri odaklı iyileştirmeler, temel iş akışlarını ve model etkileşimini geliştirir. Chamfer, Assembly Interference Analysis, Extrude and Hole gibi  doğrudan geri bildiriminize dayalı seçenekleri eklemiştir. Buna ek olarak, hem Tarayıcı hem de Ölçüm, tüm Inventor kullanıcıları için daha zengin özelliklere sahip bir deneyim sunmak için yenilenmiştir.

Yeni ve Geliştirilmiş Ölçüm İş Akışları ve Grafikleri

Inventor ölçüm araç ve iş akışları, üretkenliği artırmak için büyük ölçüde basitleştirildi ve geliştirildi. Şimdi aşağıdakileri yapabilirsin:
* Tek bir ölçü komutu kullanın!
* Tüm ölçme iş akışlarını yeni ölçü aracı panelinden yapın.
* Tek bir tıklama ile her bir seçim için zengin bilgileri görüntüleyin.
* Açıları kolayca ölçün ve grafik penceresindeki ölçü seçimlerini belirleyin.
* Ölçü seçimlerini grafik penceresinde kolayca belirleyin.
* Ek üretkenlik iyileştirmeleri.

Tarayıcı Araçları

Heyecan verici yeni tarayıcı araçlarıyla zamandan kazanın.

* Yeni tarayıcı arama ile mevcut etkin belgede işleri hızlı ve kolay bir şekilde bulun.

* Bir montaj dosyasında, aramanızı daraltmak için filtre araçlarını kullanın (Inventor LT'de mevcut değildir).

* Her sekmeyi tercih ettiğiniz çalışma biçimine taşıyın ve sabitleyin. Aşağıdaki resim, yan yana yanaşmanın bir örneğidir.

Montaj Açma Penceresi

* Diyalog kutusu  açılır listesinden Hızlı veya Ekspres hızla açabilirsiniz.
* Bul komutu, iletişim kutusunun alt bölümüne taşınmıştır.

Parça Oluşturma

* Extrude ; komutuna gelen Offset From Face özelliği sayesinde eskizi oluşturduğumuz düzlemden belli bir mesafe  öteden katı oluşturabilir yada ötelenmiş bir düzlemde çizilen eskizi eğrisel yüzeyden belirli bir kalınlık tanımı ile ekleme ve çıkarma işlemleri uygulayabiliriz.

Chamfer ( Pah Kırma) : Artık kenarı seçtiğimizde tamamına pah işlemi  gerektirmeyen bir köşe oluşturabilirsiniz. Yani belirlediğimiz uzunlukta pahlar oluşturabiliriz.

Delik İşlemi  (Hole)

* Artık iki yönde çıkıntı yapan simetrik bir delik türü oluşturabilirsiniz. Flip Sonlandırma düğmesi, Yön1 ve Yön2 düğmeleri ile değiştirilir. Simetrik mesafe sadece Delikli - Basit Delik - Through All delik tipleri için geçerlidir.

* Artık, Spotface deliklerinde delik derinliği için sıfır (0) değeri belirleyebilirsiniz. Sonuç olarak, artık bir gövdenin sonlandırma yüzüne bir spot yüzeyi delik açabilirsiniz.

* Bir deliğin başlangıç yüzünü, hedef gövde ile kesişme olmamış ilk yere kadar uzatmak için, Delik diyalog kutusunda Yeni Başlamayı Genişlet seçeneğini kullanın. Extend Start'ın amacı, deliğin oluşturulmasından kaynaklanan bir parçanın çıkarılmasıdır.

Teknik Resim Ortamı ( Drawings )

Export to PDF: 

* Yeni seçenek olan Görüntüleyicide Yayınlanan Dosyayı Göster seçeneği seçildiğinde, Kaydet'i tıkladıktan sonra sayfaları Adobe Acrobat Reader'da görüntüler.

*  Yazdırmadaki başlangıç ve bitiş değerleri artık aktif oturum ile ilişkili  değildir. Aktif Dökümanı yada belirli aralıktakiler yazdırılabilir

Text Border Option: Metin ve işaret özelliği bulunan metnin çevresinde bir metin kenarlığı ekleyebiliriz

Parametreler (Parameters)

Parametre iletişim kutusuna, uygulanan işlem yada komut adını belirtme özeliklerine göre filtre içerecek şekilde geliştirilmiştir. Bir diğer deyişle unsur adına göre filitreleme yapabilecek ve parametrik tanımlamaları daha kolay yapacağız.

Şirket: Altar Teknoloji

Yazan: Hasan ER

Autodesk Inventor 2018 - Yeni Özellikler