Autodesk Inventor 2016 Anasayfa Verimliliğini Arttırmak İçin Geliştirilmiş Araçlar

Autodesk Inventor 2015 Anasayfa tanıtıldığı zaman onun bazı kullanıcı ihtiyaçlarına cevap vermediği gözlenmişti. Inventor 2016 da talep edilen kullanıcı ihtiyaçlarıyla birlikte yeni tasarım araçlarını gözden geçirelim.

 

Programı açtığınızda önemli güncellemeler olduğunu göreceksiniz.

Şekil 1: Inventor 2016 ‘da anasayfa çok daha fazla verimlilik araçları sunarak yeniden tasarlanmıştır.

Sol üst köşedeki “Yeni” paneli ile başlayalım. Burası elbette standart şablonlar alanıdır,kendi oluşturmuş olduğunuz şablonlarınız var ise bu klasöre kopyalayın ve standart Autodesk şablonları ile değiştirin.Bu hızlı erişim araç çubuğu “Yeni” nin yanındaki açılır menü ile eşdeğerdir. Ancak oluşturduğunuz şablonları ayrı panel altından görebileceksiniz.

Şekil 2: Detaylı erişim görünümü.

Bu panelin sağ üst köşesinde küçük bir dişli göreceksiniz. Buradan Inventor standartlarını ve birimini varsayılan yapabilirsiniz.

Eğer şirket için tasarlanmış şablon dosyaları var ise ve bunlara ulaşmak aşağıdaki resimdeki gibi “Advanced” menüsünü genişleterek mümkün olur. 

Şekil 3: Gelişmiş sekmesini açmak için tıklayın ve paneli genişletmek için sürükleyin.

Herhangi bir zamanda tüm panelleri orijinal boyutlarına döndürmek gerekiyorsa,anasayfanın sağ üst köşesinde bunun için uygun bir “Reset” simgesi vardır.

Şekil 4 : Panelleri normal boyutuna geri getirmek için “Reset” kullanılır.

Projeler / Kısayollar / Dosya Ayrıntıları

Bu panel, Anasayfanın sağ üst köşesinde,üç sekmeden oluşur. İlk sekme projeler sekmesidir.Bu sekmede tüm yapılandırılmış Inventor projeleri bulunur.Şirketinize ve yaptığınız işlere göre oluşturulan projelere rahatlıkla ulaşabilir. Bu sekme gerçekten küçük olmalıdır çünkü şirketiniz bir proje kullanmalıdır. Vault kullanıyorsanız proje yapısı ile çalışmak bir gerekliliktir.

Şekil 5:  Proje dosyaları, konfigürasyon bilgileri ile görüntülenir.

Mevcut proje dosyasının yanında bir onay işareti görünür ve gerekli yapılandırma ayarları sağda vardır. Burada proje dosyasını düzenleyemezsiniz ancak köprüleri kullanarak çeşitli yerlere gidebilirsiniz. Bu panelin sağ alt köşesindeki onay kutusunu unutmayın. Eğer bu kutu seçili değilse; Inventor ile bir köprü oluşturacaktır. İşaretli ise; Windows gezginini kullanarak bir lokasyon alacaktır.Bu ayar panel sekmelerinin her üçü için de geçerlidir.

Kısayollar sekmesi, projeniz kapsamında klasörler içerebilir ve bunlara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunun kullanıcılar için en ideal çözümü proje kısayollarına ulaşım kolaylığıdır.Yukarıda belirtilen onay kutusunu kaldırırsanız,Inventor “Aç”iletişim kutusu açılır. Bu sekmenin alt kısmında Internet siteleri ya da ilgisayardaki bazı sık kullanılan belgelerin bağlantıları eklenebilir. Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi ulaşmak istediğim bir dosyanın bağlantısını yaptım. Artık bu bağlantıyı seçtiğimde dosya otomatik olarak açılacaktır.

Şekil 6: Kısayol tanımlama ve linkleme seçenekleri.

Dosya Ayrıntıları sekmesi ise seçilen bir dosyanın tüm konfigürasyon bilgilerini ve ana özelliklerini listeler. Ayrıca dosyanın küçük resim görüntüsünü de verecektir. Son dosyalar panelini tutup özelliklerini gösteriyor olması çok faydalı olacaktır.

Şekil 7 : Dosya ayrıntılarını ve özelliklerini bulun.

Son Belgeler

Yine alt panelde Son Belgeler bölümü detaylandırılmıştır. Sol tarafta görünen sıralama sizin için önem arz eden belgeleri filtreleyebilmenizi sağlar. Üst kısımda bulunan “Reset Filter” iletişim kutusu filtrelediğiniz belgeleri başlangıç ayarlarına döndürmekle birlikte yanında minimize etme sekmesiyle bu ekranı hiç görmemenizi de sağlar. Yan taraftaki resimde Vault kullanıcıları için filtrelenmiş belgeler görüntüsü verilmiştir.

Şekil 8 : Son dosyalar ve esnek filtreleme yöntemleri.

Son belgeler paneli anasayfanın sağ üst köşesinden maksimize edilerek büyütülebilir,ihtiyacınız ve isteğinize göre farklı formlarda gösterilebilir.

Daha önce açılan dosyalar farklı formatlarda tutturularak ya da tutturulmayarak saklanabilir. Bu şekilde sık kullanacağınız belgeler liste dışı kalma durumu ortadan kalkmış olacaktır.

Şekil 9 : Tutturulan belge seçenekleri.

Bir belgenin üzerine gelindiğinde üç sekme açılır. Bu sekmelerden ilki yerel dosya çalışma alanından dosya açar. İkincisi seçilen belgeyi son belgeler bölümünden kaldırır. Ve üçüncü sekmenin üzerine geldiğinizde uygulanabilir sayısız eylem sunulur.

Şekil 10: Sabitlenmiş belge seçenekleri.

 

 

Yazan: Kader Meşeli

Firma : Altar Teknoloji

 

Autodesk Inventor 2016 Anasayfa Verimliliğini Arttırmak İçin Geliştirilmiş Araçlar