Autodesk AutoCAD Plant 3D 2017 - Yeni Özellikler

P&ID Boyacısı

P&ID de oluşturduğunuz Hat gruplarının özellikleri ile eşleşen P&ID bileşenlerini bir renkte görebileceksiniz.

Örnek olarak üste ki resimde olduğu gibi 3 in boru grubu Yeşil, 4 inç hat grubu mavi olarak ayarlandığında üzerinde kullanılan ekipmanları da seçilen renkte gösterecektir. Öyle ki siz kendi stillerinizi Proje ayarlarında oluşturabilecek ve kullanabileceksiniz.

Örneklersek yukarıda kullanılan resimde olduğu gibi sitil oluşturabilir ve hat üzerinde servis bilgisin boş olan veya beklenmeyen bir problemde kırmızı olarak belirginleştirecek ve sizin ayarlarınıza uyumlu hatlar şeffaf olarak gösterilecektir.

Çoklu Bağlantılı Valfler

Yiyecek, içecek ve ilaç endüstrilerinde kullanılan çoklu bağlantılı ( hijyenik, çoklu seviye) valfler artık desteklenmektedir. Valfler ve uyumlu borular Autodesk App Exchange sitesinden temin edilebilir.

Örnek olarak Pharma Content Pack (SS304, SS316L, ve Alfa Laval Valfler) ve Tuchenhagen Content Pack içerikleri indirilebilmektedir.

Pulled Boru Dirsekleri

Kaynaklanmış Boru ve Dirsek 

Pulled Boru grubu

Isometrik Referans Ölçüler

Referans Kiriş Ölçüsü

Referans Zemin Ölçüsü

İsometrik referans ölçülerini 3D model içinde bulunan nesnelere uygulayabilirsiniz ve isometrik resimler oluşturduğunuzda DWG dosyalarınızda direk bu ölçüler kullanılacaktır.

Referans ölçüler 3d model ortamında yerleştirilecek ve görünecektir referans ölçülerin önizlemesi  isometrik dwglerde oluştuğu gibi olacaktır.

Iso Stil Migration

2016 projenizi migrate ederken yeni özellikler için semboller kütüphaneniz ve iso style otomatik olarak eklenecektir eğer 2016 versiyonundan daha eski bir versiyon projeniz varsa yeni özellikler için bunları sizin güncellemeniz gerekecektir

PCF to Pipe

Pcf to Pipe Şerit menüde kullanılabilir.

Autocad Plant 3D ve diğer programlardan aldığınız pcf dosyalarını import yapabileceksiniz.

Ekipman Modelleme

Ekipmanlarınıza yeni supportlar oluşturabilecek kırpmalar yapabileceksiniz

Ekipman menüsüne gelen yeni  yetenekler

  • Stiffening Ring
  • Skirt
  • Platform
  • Lug
  • Leg
  • Saddle
  • Body Flange 

Ekipman oluştururken kullanılan genel ölçüler örneğin vessel veya tank oluştururken bağlantılı olduğu diğer seklin ölçüsüne bağlanabilir ve birinin ölçüsü değiştiğinde diğer ekipmanı oluşturan şekilde kullanılan ölçüde kendini güncelleyecektir.

Yarı elipsoidal ve düz baş kep şekilleri vessellar için kullanılabilir olarak eklendi. Ayrıca vessel da kullanılan kepler için et kalınlığının girebileceğiniz yeni T parametresi eklendi.

Bir Nozle başka bir nozle bağlayabileceksiniz.

Isometrik Gelişmeler

Bypass hatları kullanılan boru döngüleri ile beraber tek sayfada gösterilebilecektir.(Bypass hatları başka bir sayfada gösterilmeyecektir)

İyileştirmeler ve problemler bu versiyonda giderilmiştir

Yeni Content paketleri ve güncellemeler Autodesk App Exchange sayfasına eklenmiştir

 

Yazar: Gökhan Kaya

Firma: Altar Teknoloji

 

Autodesk AutoCAD Plant 3D 2017 - Yeni Özellikler