AutoCAD 2018 - Yeni Özellikler

Autodesk geride kalan yılın ardından hayal edebileceğiniz tüm tasarımlarınızı daha hızlı ve daha kolay hayata geçirebilmeniz için AutoCAD 2018'i sizlere sunmaktan heyecan duymaktadır.

AutoCAD ve AutoCAD LT’ nin son sürümü ile;

Yenilikçi üretkenlik araçları ile hassas çizimler oluşturup paylaşmak, harici olarak kullandığınız dosyalarınıza erişmek için kullanabileceğiniz basit araçlarla zaman kaybını en aza indirebilir, içe aktarılan PDF geometrisini metine dönüştürmek için SHX metin tanıma aracını kullanabilir, yakınlaştırma ve kaydırma yaparken 3D navigasyonla önemli gelişmeler sağlayabilirsiniz. Ayrıca AutoCAD mobil uygulama ile istediğiniz her yerde kolay erişim sağlayabilirsiniz.

AutoCAD 2018 Kullanıcı Etkileşimi

AutoCAD 2018 sürümü ileAutoCAD etkileşim yolunuzu kolaylaştırmaya devam ediyor.

Dosya Arama Kutusu ( File Navigation )

Aç, Kaydet, Ekle ve diğer işlemler için bu kutucuk artık sütunun sıralama düzenini hatırlıyor. Örneğin dosya boyutuna göre sıralarsanız veya dosya adıyla aksi bir sıralama yaparsanız, bir dahaki aramanızda  dosyaları otomatik olarak aynı sıralama düzeniyle görebilirsiniz.

Taslak Ayarı Kutusu (Drafting Settings )

Taslak ayarı kutusu AutoCAD 2018 ile berabaer yeniden boyutlandırılabilir. DSETTINGS komutu dahil çeşitli komutlardan Drafting Settings’e erişebilirsiniz. 

Renk Seçimi (Select Color)

Renk seçimi kutusunda Gerçek Renk sekmesi şimdi RGB renk değerlerinin virgule ayrılıp girilmesine imkan tanır.

Hızlı Erişim Çubuğu ( Quick Access Toolbar )

Katman Kontrolü seçeneği şimdi Hızlı Erişim Araç Çubuğu menüsünün bir parçasıdır. Varsayılan olarak kapatılmış olmasına rağmen, şimdi sıkça kullanılan diğer araçlarla birlikte Hızlı Erişim Araç Çubuğunda görüntülenecek şekilde kolayca ayarlayabilirsiniz.

       

Durum Çubuğu (Status bar)

Sistem Değişkenleri İzleme aracının durum çubuğu simgesi, sistem değişkenleri tercih edilen değerlerinden saptığında görüntülenir. AutoCAD 2018'de, Sistem Değişkenleri İzleme kutusunu açmaya gerek kalmadan sistem değişkenlerini tercih edilen değerlerine sıfırlamak için hızlı erişim sağlayan Sistem Değişkenleri simgesine sağ tıklama menüsü eklenmiştir. Böylece sağ tıklama menüsü, Sistem Değişkenli Monitörünü yapılandırmak ve balon bildirimini etkinleştirmek için kullanılan seçenekleri de içerir.

Kauçuk Bant Çizgi Rengi (Rubber‐band line color)

Bu çizgi imleci iki nokta arasında hareket ettirirken çizim alanında dinamik bir şekilde uzanan bir çizgidir. Örneğin, bir nesneyi basepoint ve ikinci noktayı seçerek taşırsanız veya kopyalarsanız, ikinci noktayı seçene kadar bir rubber-band çizgisi geçici olarak görüntülenir..

Rubber-band line AutoCAD 2018’ de rengini control edebileceğiniz ara birim listesine böylelikle eklenmiş olur. Bu seçime Options>Display>Drawing Windows Colors > 2D Model Space ‘den ulaşabilirsiniz.

Off‐screen Seçimi

AutoCAD 2018'de, çiziminizin bir bölümünde bir seçim penceresine başlayabilir ve ardından ekran dışındaki nesnelerin seçimini korurken başka bir parçayı kaydırıp zum yapabilirsiniz! SELECTIONOFFSCREEN sistem değişkenini kullanarak ekran dışı seçiminizi kontrol edebilirsiniz.

Çizgi Aralığı Seçimindeki Gelişmeler

Çizgi aralığı hareketleri, kompleks ve DGN çizgi tiplerini destekleyecek şekilde geliştirildi. Ayrıca bu özellik polyline ve spline  gibi tüm öğeler içinde geçerlidir. Artık kompleks ve DGN çizgi tiplerini seçebilir veya geometri arasındaki boşlukları seçerek yapıştırabilirsiniz.  

Belgeleme

PDF zenginleştirmeleri

PDF dosyaları tasarım bilgi alışverişi için en yaygın dosya biçimidir. AutoCAD 2017 PDF dosyalarını iç içe aktarma yeteneğini getirmişti. PDFIMPORT komutu PDF verilerini 2D geometri, Truetypr metin ve görüntü olarak AutoCAD e aktarmamızı sağlar.

SHX metin tanıma

Adobe'nin PDF dosya biçimi AutoCAD SHX yazı tiplerini tanımaz, bu nedenle bir çizimden bir PDF dosyası oluşturulduğunda, SHX yazı tipleriyle tanımlanan metin PDF'de geometri olarak saklanır. Bu PDF dosyası daha sonra bir DWG dosyasına aktarılırsa, orijinal SHX metni geometri olarak içe aktarılır.

AutoCAD 2018 bizlere PDF geometrisini seçmemizi ve metine dönüştürmemizi sağlayan SHX metin tanıma aracı sunar. Bu komuta Insert sekmesinde Recognize SHX Test  aracından erişebilirsiniz. (PDFSHXTEXT Komutu)

SHX tanıma aracı, seçimiş olduğunuz geometri kümelerini (yan çizgiler, çoklu çizgiler vb.) analiz eder ve bunları belirtilen SHX önbellek dosyalarındaki karakterlerle karşılaştırır..

Seçilen metne karşı hangi SHX yazı tiplerini karşılaştırmak istediğinizi yönetmenize yardımcı olmak için PDF Text Recongination Settings seçeneği mevcuttur, ayrıca dönüştürme sırasında bazı ayarları denetlemek için de kullanılabilir. En yaygın SHX yazı tipleri varsayılan olarak listelenir ve ihtiyaçlarınıza göre SHX yazı tiplerini ekleyebilir veya kaldırabilir ve listedeki hangi yazı tipleriyle metni karşılaştırmak istediğinizi seçebilirsiniz. AutoCAD, seçilen metni belirtilen tanıma eşiğinde eşleştirene kadar seçilen fontların her birini sırasıyla deneyecektir.

En iyi eşleşen fontu kullanmak için seçenekler sunar, metni seçilen tüm fontlarla kıyaslamasını ve en iyi fontun seçmesini sağlar.

Geometriyi SHX yazı tipleriyle karşılaştırdıktan sonra karşınıza sonuçları gösteren bir ileti kutusu çıkarır.

Ek PDF aktarma zenginleştirmeleri

SHX tanıma aracına ek olarak, AutoCAD 2018 aşağıdaki PDF aktarma geliştirmelerini sunar:

 • PDF aktarma ve ekleme araçları (PDFIMPORT ve PDFATTACH komutları) Select File iletişim kutusundaki PDF dosyalarının küçük resim önizlemelerini görüntüler.
 • Dönüştürülmüş TrueType metinlerde yaşanan sabit dönüştürme problemleri ortadan kalkar.
 • PDF geometrilerinizin gelişmiş ölçeklerndirilmesi yapılır geometri tüm görüntüleme bölgelerinde aynı ölçeğe sahipse, model alanındaki gerçek dünya boyutuna ölçeklerinir.
 • PDF ler aktarılırken daha iyi very desteği oluşturur.

Metni Birleştir

Combine Text aracı, birçok tek tek metini tek bir çok satırlı metine birleştirmenizi sağlar. Bu özellik aktarılan bir PDF dosyasından SHX metnini tanıdıktan ve dönüştürdükten sonra yararlı olabilir. Combine Text aracına (TXT2MTXT komutu) İnsert şerit sekmesinden erişebilirsiniz.

TXT2MTXT komutunun gelişmeler şunlardır:

 • Metine ek olarak Mtext nesneleri seçebilirsiniz..
 • Komut Satırı'ndaki Ayarlar seçeneği, Metinle MText Ayarları iletişim kutusunu görüntüleyebilirsiniz.
 • Karakter kodları Metin ve Mtext arasında doğru çevrilmesini sağlar (örneğin, derece sembolü % d olur Mtext'e dönüştürüldüğünde).
 • "Nesneleri seç" komutu, standart hata denetimine ve mesajlaşmaya bağlıdır. Örneğin, kilitli katmanlardaki nesneler seçim kümesinden filtrelenir.
 • Metin nesnelerinin her zaman üst sola yaslanma yerine çizimdeki konumlandırılmasına dayanarak oluşturulmakta olan Mtext nesnesi için gerekçe (üst sol, üst orta, sağ üst) verilir. Hiçbir gerekçe mantıksal olarak türetilemezse, varsayılan olarak sol üstte kalır.
 • Sözcük kaydırma metin kutusu işaretlendiğinde, numaralı ve harfli liste biçimlendirmesi çıkarılır. Bir satır, bir veya iki karakterle başlayan ve ardından bir nokta ve en fazla 10 boşlukla başlıyorsa, liste biçimlendirmesi otomatik olarak uygulanacaktır.
 • Seçimi tek bir Mtext birleştirmek için Settings kutusuna bir seçenek ilave edildi (metini Mtext'e birleştirmeden ekler).
 • Yukarıdan aşağıya sıralama sırası geçerli UCS'ye göre ve metinler eşdoğrusal olduğunda sıralama soldan sağa doğrudur. Birden fazla metin eşdoğrusal olduğunda, aralarında bir boşluk bırakarak aynı satırda oldukları kabul edilir.
 • Yeni Settings seçeneği, tek düze satır aralığını değiştirmenize veya mevcut satır aralığını korumanıza olanak tanır.

İşbirliği

Dış Referanslar

AutoCAD 2018 sürümündeki gelişmeler, bozulan referans yollarınızla ilgili sorunları azaltmaya yardımcı olur.

Bir AutoCAD çizimine harici bir dosya eklediğinizde, varsayılan yol türü şimdi Full Path yerine Relative Path (Göreceli yol) olarak ayarlanır. Relative Path tercih edilen yol türünüz değilse, varsayılan referans yol türünü değiştirmek için yeni REFPATHTYPE sistem değişkenini kullanabilirsiniz. Değeri No için 0, Relative Path için 1 veya Full path için 2 olarak ayarlayın.

AutoCAD'in önceki sürümlerinde, ana bilgisayar çizimi isimsiz olduğunda (kaydedilmez) referans dosyasına göreceli bir yol atayamazsınız. AutoCAD 2018'de, ana çizim isimsiz olduğunda bile bir dosya için göreceli bir yol atayabilirsiniz. Referans dosyasını Harici Referanslar (External Reference) paletinde seçerseniz, Saved Path sütununda, ana bilgisayar çizimini kaydettiğinizde bir değişikliğin meydana geleceğini belirtmek için bir yıldız işareti bulunan bir Full Path görüntülenir. Details bölmesindeki bir özellik, başvuru dosyasının göreli bir yol beklediğini de gösterir.


Geçerli çizim göreli referanslar içeriyorsa ve farklı bir konuma kaydettiyseniz, Relative paths I (göreli yolları) güncelleştirmeniz istenir.

External Reference paletinin menüsünde bulunmayan bir referans dosyasına sağ tıkladığınızda iki yeni seçenek sunar.

Select New Path (Yeni Yol), eksik bir referans dosyası için yeni bir konuma göz atmanıza (fix one) izin verir ve daha sonra, diğer eksik referanslar için aynı yeni konumu uygulamak için bir seçenek sunar (fix all).

Find and Replace seçtiğiniz tüm referanslardan belirli bir yolu kullanan tüm referansları bulur (multiple selection) ve o yolun tüm tekrarlarını belirttiğiniz yeni bir yolla değiştirir.

External Reference sekmesinde bir referans için sağ tıklama veya araç çubuğu menüleri arasından Change Path Type'ı seçtiğinizde, seçilen referansın geçerli yol türü devre dışı bırakılır. Bu seçilen referans için hangi yol türünün şu anda kullanıldığını belirlemenize yardımcı olur.

    

Referansları boşaltılmış dosyalar veya bulunamayanlar yetersiz olarak görüntülenecektir. Ve kırık iç içe geçmiş referanslarla ilgili sorunları belirlemenize yardımcı olması için boşaltılmış referanslar artık eksik olsa bile doğru ağ görünümünde görüntülenir.

External Referanslar sekmesinde boşaltılan referansa sağ tıklattığınızda açılan referans dosyaları hızlı bir şekilde açmanızı sağlayan Open seçeneği artık devre dışı bırakılmıyor.

Eğer boşa çıkan referansı yeniden adlandırırsanız otomatik olarak yeniden yüklenmez ve tekrar yüklenene kadar boşta kalır.

External Reference sekmesinden başka bir araçtan Xref Manager (CLASSICXREF komutu) veya Rename kutusu bir dışarıdan referans dosyayı yeniden adlandırırsanız, yeni referans adı Xref sekmesinde otomatik olarak güncellenir. Artık yeni adı görmek için yeniden yüklemeniz gerekmiyor.

Bulunmayan External Reference’ler bir çizimi açarken mesaj terminolojisi netlik için değiştirildi. Şimdi, “Number of references that are Not Found” yerine “Number of missing reference files”.

Design View Paylaş

Share Design DWGTM dosyalarınızı korurken paylaşılacak kişilerle işbirliğini kolaylaştırmak için çizim görünümlerini buluta kolayca yayınlamanızı sağlar. Tasarımı izleyen kişiler, A360'a giriş yapmanız veya AutoCAD tabanlı bir ürünü yüklemeniz gerekmez. Ayrıca, kaynak DWG dosyalarına erişimi olmadığı için, tasarımınızın görünümünü istediğiniz herkesle paylaşabilirsiniz. Share Design View işlevselliği, yeni DWG dosya biçimini desteklemek için AutoCAD 2018'de geliştirilmiştir.

Yeni Share Design View aracına, Aplication menüsündeki Publish kılavuzundan veya ONLINEDESIGNSHARE komutuyla A360 sekmesinden erişebilirsiniz.

Tasarım görünümleri, ortak çalışanlarla paylaşabileceğiniz bir bağlantıyla çevrimiçi olarak yayınlanır. Son yüklemelerinize A360 görüntüleyici Giriş sayfasından kolayca erişebilirsiniz.

Varsayılan olarak yüklemeler yalnızca 30 gün kullanılabilir. Ancak şimdi bu süreyi istediğiniz zaman 30 gün daha genişletebilirsiniz.

Tasarım görünümlerinizi paylaşmanın yanı sıra, yorum gönderebilir, inceleyebilir ve çözümler sunabilirsiniz.

Teknoloji ve Performans Güncellemeleri

DWG dosya formatı

DWG biçimi, özellikle birçok ek açıklama ögesi ve görünüm alanı içeren çizimler için, açık ve kaydetme işlemlerinin etkinliğinde iyileştirmeler sağlamak üzere güncellendi. Ek olarak, 3D katı ve yüzey tasarlamada şimdi geliştirilmiş güvenlik ve kararlılığı sahip en yeni geometrik modelleyici kullanıyor.

Kaydetme Performansı

AutoCAD 2018'de kaydetme performansı geliştirildi. En iyi gelişmeyi deneyimleyecek öğeler , açıklama ölçekleme özellikli bloklar, Mtext özelliği ve diğer yeni biçimlendirmenin yanı sıra, çok satırlı nitelik tanımları içerir.

Ayrıca otomatik kaydetme işlevi güncellenir ve böylece kayıtlar tam kayıt yapılmadan yavaş yavaş art arda gerçekleştirilir.

Yüksek çözünürlüklü (4K) monitör desteği 

Yüksek çözünürlüklü monitör desteği, AutoCAD 2018'de, 4K ekranlarında ve üstünde bile mümkün olan en iyi görüntü deneyimini sağlamak için geliştirilmeye devam ediyor. Start tab, Command line, palettes, dialog boxes, toolbars, ViewCube, pick box ve grips gibi yaygın olarak kullanılan kullanıcı arabirimi öğeleri, Windows ayarına göre uygun şekilde ölçeklenir ve görüntülenir.

REGEN3* (AutoCAD LT’ de mevcut değildir.)

Yeni REGEN3 komutu, 3D katıların ve yüzeylerin görüntülenmesindeki anormallikleri onarmak için çizimdeki görünümleri yeniden oluşturur. Bir 3D görüntü problemi oluştuğunda, REGEN3, tüm 3D katı ve yüzey mozaikleri de dahil olmak üzere, görüntülenen görünümlerde tüm 3B grafikleri yeniden oluşturur.

2D Ekran ve Performans

Grafik Performansı güncelleştirmesi, yüksek kaliteli geometriyi kullanmaya devam ederken pürüzsüz çizgi görüntüsünü sağlamanıza olanak tanır.

Status bar’ dan Hardware Acceleration aracından Graphics performance kutusuna ulaşabilirsiniz.

Ek iyileştirmeler arasında, düşük kalite cihazlar ve yüksek çözünürlüklü ekranlar ile daha iyi performans elde edilmesi ve kapak modellerinin yeniden oluşturulması ve yeniden çizilmesi de yer alıyor.

3D navigation performansı* (AutoCAD LT’ de mevcut değildir.)

AutoCAD 2018, yaygın olarak kullanılan görsel stillerde yakınlaştırma, kaydırma ve 3D yörünge operasyonları kullanırken önemli gelişmeler sunmaktadır. Modelin etrafında dolaşırken daha büyük çizimler artık bozulmayacak. Aslında 3D modelleri manipüle etme performansı 2D çizimlere yaklaşmaktadır.

Bing map servis

Online Map özelliği AutoCAD 2018 de Bing Maps v8.0. I desteklemek üzere güncellendi.

Autodesk App Store (AutoCAD LT’ de mevcut değildir.)

AutoCAD 2018'in gücünü, Autodesk App Store’a eklenen uygulamalarla kolayca genişletin. Öne Çıkan Uygulamaları şerit sekmesinden veya Bilgi Merkezi'nden Autodesk App Store'a bağlanarak güncellenmiş DWG dosya biçimini destekleyen uygulamaları anında görüntüleyip, indirebilirsiniz.

Autodesk App Store'da, AutoCAD 2018 dosya formatını destekleyecek şekilde güncellenen çeşitli kullanışlı araçlar bulacaksınız. Popüler uygulamalar, AutoCAD 2018'deki kaldırılan SketchUp ekleme aracını içerir.

Autodesk Seek

Ocak 2017 tarihinden itibaren Autodesk Seek operasyonları BIMobject AB'ye devredildi. BIMobject, Autodesk yazılımından doğrudan erişilebilen ürün bilgileri için çevrimiçi bir kaynaktır. Bu hizmette 2D, 3D modeller, broşürler ve ürün üreticileri, tedarikçileri ve toplayıcılar tarafından yüklenen ürün spesifikasyonlarına erişebilirsiniz.

AutoCAD Mobile

AutoCAD'e abone olduğunuzda, AutoCAD mobil uygulamasına da erişirsiniz. AutoCAD mobil size hareket halindeyken çalışmanız için gerekli araçları sunar. Tabletinizde veya akıllı telefonunuzda CAD çizimlerini kolayca görüntüleyerek, oluşturarak, düzenleyerek ve paylaşarak daha üretken olun; iş yerlerine veya müşteri ziyaretlerinde artık basılı çizimlere ihtiyaç duymazsınız. Çizimlerinizin her yönünü görüntüleyin, doğru ölçün, yorum ekleyin, değişiklikler yapın ve hatta anında yeni çizimler oluşturun. AutoCAD mobil uygulaması, Apple App Store, Google Play Store veya Windows App Store'dan indirilebilir.

 

Şirket: Altar Teknoloji

Yazan: Melike Özdemir

 

 

                                                                 

AutoCAD 2018 - Yeni Özellikler