Treysan ile Autodesk Inventor Öncesi Ve Sonrası

Treysan Prefabrik Çelik Yapılar Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1975 yılında IC Holding bünyesinde, Ankara'da 50.000 m2 açık alan üzerine kurulmuştur. Bugün 8.000 m2 kapalı alanda üretim yapmaktadır ve yıllık 300.0002 üretim kapasitesine ulaşmıştır. 30 yılı aşkın tecrübesiyle prefabrik çelik yapı sektöründe, Türkiye'de lider, dünyada ise aranılan firmalardan biri olmanın sorumluluğu ile 2003 yılında 3.500 mı kapalı alana kurduğu 2. fabrikasında "Kaynaksız Teknoloji" ile üretim yapmaktadır.

Autodesk Inventor Öncesi ve Sonrası 
Treysan Prefabrik, Autodesk Inventor ile tanışmadan önce, en çok maliyet belirleme konusunda sıkıntı çekmekte idi. Autodesk Inventor'un onlara sağlamış olduğu hassas parça listeleri ve ağırlık analizi gibi araçlar, Treysan'ın işini kolaylaştırarak maliyeti belirlemelerinde yardımcı olmuştur. Ar-Ge bölümünden Makine Mühendisi Gaye Kaplan, Autodesk Inventor'un yeni projelerde işlerini nasıl kolaylaştırıp, verimliliği artırdığını şöyle özetliyor: "Autodesk Inventor ile tanışmamızdan bu yana, Ar-Ge bölümümüzde yeni ürünleri Autodesk Inventor ile tasarlıyoruz. Bu sayede, maliyetleri belirleyebilmek için gerekli olan tüm detayları çıkartabiliyoruz. Ayrıca sayısal modellerde detayları daha net görüp, üretimden önce iyileştirmeleri yapabiliyoruz. Böylece hataları en aza indirmiş oluyoruz. Müşterilerimize modellerimizi 3 boyutlu olarak sunabiliyoruz. Tasarlanan ürünlerin üst yönetime sunulmasındaki etkiyi ise Autodesk Inventor'un Studio araçlarından yararlanarak artırıyoruz."

Autodesk Inventor'un Esnek Yapısı Verimliliği Artırıyor
Gaye Kaplan, Autodesk Inventor'un esnek parametrik yapısının verimliliklerini büyük oranda artırdığını ve Autodesk'in sayısal modelleme teknolojisinin maliyetleri düşürdüğünü söylüyor: "Detayları çözmek oldukça kolay. Ölçülerde çok rahat değişiklikler yapılabiliyor. Bu sayede tasarımın gereksiz detaylarına değil, geneline yönelebiliyoruz. Kullanıcı tarafından yeni parametrelerin eklenebilmesi, farklı parçalar arasında ortak parametrelerin kullanılması geriye dönük işlerde çok fayda sağlıyor. Özellikle montajlı dosyalarında revizyonlarımızı sağlıklı bir şekilde yapabiliyoruz. Ayrıca akıllı parça ve montaj özellikleriyle farklı konfigürasyonlar oluşturabiliyoruz. Üretimde çalışan arkadaşlarımızın detayları daha net görebilmesini ve montajın daha rahat yapılmasını sağlıyoruz. Doğabilecek sıkıntıları üretim aşamasında değil tasarım aşamasında fark edip, en ideal ürünü çıkartmaya çalışıyoruz."

Her yerde DWG 
Autodesk Inventor ile AutoCAD arasındaki entegrasyon, Autodesk Inventor'u seçen birçok şirkette olduğu gibi Treysan'da da önemli bir verimlilik alanı haline gelmiş durumda. Gaye Kaplan, işlerini kolaylaştıran en önemli araçlardan birisinin Autodesk Inventor ile AutoCAD arasındaki entegrasyon olduğunu vurguluyor: 

"Önceki çizimlerimizin çoğu AutoCAD ile yapılmıştı. Autodesk Inventor ve AutoCAD arasındaki bilgi alışverişinin rahatlığı, önceki tasarımlarımızı 3 boyuta aktarmada bize çok yardımcı oldu."