Spinner Autodesk Inventor Professional İle Tezgah Üretiyor

Metal işleme sektörüne yönelik modern ve hassas takım tezgahlarının üretimini, müşterilerinin özel taleplerini de dikkate alarak gerçekleştiren Spinner, 2000 yılında %50 Alman ortaklı bir şirket olarak kuruldu. İlk olarak, Gebze'de 1.500 m2 bir alanda faaliyetlerine başlayan şirket, hızlı bir büyümenin ardından, 2003 yılında şimdi bulunduğu Tuzla Serbest Bölgesi'nde yer alan 3.000m2'lik alanına taşındı. Burada, üniversal CNC torna tezgahları ve çift ismilli ve Y eksenli torna tezgahları üretimi gerçekleştirilmektedir. Yılda 400'e yakın CNC torna tezgahı üretmekte olan Spinner'de 180 çalışan mevcuttur. 

Autodesk Sayısal Modelleme Teknolojisi
Autodesk Inventor ve AutoCAD Mechanical yazılımlarının ilk sürümleri ile CAD/CAM sürecini başlatan Spinner, gelişen teknolojinin ve pazarın da etkisiyle, Autodesk sayısal modelleme teknolojisinin temeli olan Autodesk Inventor'un son sürümüne geçiş yaptı. Autodesk Inventor ve Autodesk Sayısal Modelleme teknolojisinin katkılarını, Spinner CNC Takım Tezgahları'ndan Selçuk Karakış şu şekilde özetliyor: "Autodesk Inventor ile dört farklı model çok eksenli CNC Torna tezgahı (TC400,TC600,TC800,TC800L) tasarladık. Autodesk Inventor bugün tasarımda söz sahibi konuma gelmemizi kolaylaştırdı. Autodesk Inventor'un,2 boyut-3 boyut uyumu, standart parçalar kütüphanesi, borulama ve kablolama araçları, sac tasarım ve montajlama özellikleri ile tasarımlarımızda fark yaratmaktayız. Bu da bize, kalite artışı, zaman kazanımı ve tasarım maliyetlerinin azaltılmasında büyük katkı sağlamaktadır." 

Spinner CNC Takım Tezgahları, şu anda Türkiye'de tasarlanan en karmaşık tezgah üzerinde çalışmaktadır diyen Karakış, şöyle devam ediyor: "Şu anda TTC300 model 12 eksenli CNC torna tezgahı projesinin tasarımına devam etmekteyiz. Bu projede AutoCAD Mechanical ile 2B çizimlerle temel kesitleri belirledikten sonra, Autodesk Inventor Professional'ın 2B verilerden 3B'ye kolay geçiş araçlarıyla projeyi ortaya çıkarmaktayız. Elektro enstalasyon ve hidrolik sistem montajı konusunda, 3B modelleme yardımı ile çok daha görsel ve hatasız montaj resimleri ve prosedürleri hazırlama imkanı buluyoruz." 

Karakış, Autodesk Inventor Professional yazılımının, ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen taret tasarımında da, Spinner CNC Takım Tezgahları'na, yardımcı olduğunu söylüyor ve süreci özetliyor: "Autodesk Inventor Professional ile ülkemizde ilk defa, taret tasarımı yaparak prototip üretimine başladık. 3B modellemenin getirdiği hızlı ve kolay revizyon imkanları ile projeyi çok kısa sürede seri üretime alabileceğimizi öngörüyoruz. Bu proje firmamız ve ülkemiz açısından yüklü miktarlarda dövizin yurt içinde kalması ve prestij anlamına gelmektedir."