Nagel Asansör ve Autodesk Inventor 3 Boyutlu Tasarım

Nagel Makine Motor imalat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, 28 yıldır en iyi ürün ve hizmeti sunmak için çalışmaktadır. 1998 yılından bu yana asansör makinesi üreten firma, 1999 yılında çağın ve teknolojinin gereklerini yerine getirebileceği fabrika binasına taşınmış ve asansör motorunu da üretmeye başlamıştır. Teknoloji ve altyapı yatırımlarına devam ederek 2003 yılında kendi Ar-Ge laboratuvarını oluşturmuş, ürünlerini daha verimli hale getirmek, gelişen ve çeşitlenen ihtiyaçlara daha iyi cevap verebilmek için gerekli CAD yazılımlarını ve üretim ekipmanlarını (bilgisayarlı işleme merkezleri) bünyesine katarak üretime devam etmiştir. Çizgisinden ve kalitesinden ödün vermeden uzman kadrosu ve gelişmiş teknik ekipmanlarıyla yenilikleri takip eden değil, yenilikleri üreten firma olma özelliğini sürdürmektedir. 

CAD Yazılımının Seçimi 
Nagel Asansör Ar-Ge Sorumlusu Uğur Erbay, CAD yazılımının seçiminde bu seçimde kullandıkları kriterleri şu şekilde anlatıyor: "Autodesk Inventor yazılımını seçmemizde, Autodesk Inventor'un, yıllardır kullandığımız ve güvenilirliğine inandığımız AutoCAD yazılımı ile aynı aileden gelmesi etkili olmuştur. Autodesk Inventor'da tasarımlar 3 boyutlu ve parametrik olduğundan hatayı imalata geçmeden görebiliyoruz. Ayrıca, gerekli analizleri Autodesk Inventor'da yaparak optimizasyonları gerçekleştiriyor ve üretim aşamasında oluşacak geri dönülmez hataları baştan önleyebiliyoruz." 

Nagel Asansör, çok uzun zamandır AutoCAD yazılımı ile çalışmaktadır. Uğur Erbay, 2 boyutlu tasarımdan 3 boyutlu tasarım sürecine geçişin, çağın ve rekabetin gerekliliklerinden kaynaklandığını söylüyor: "Günümüz şartlarında üretim sektörü, yoğun bir rekabetin yaşandığı ve üretim sürecinde hızın ve hatasız üretimin öneminin arttığı bir sektördür. 2004 yılına kadar tasarım resimleri 2 boyutta oluşturulur ve imalatı yapılırdı. Fakat bu yöntemde istenmeyen tasarım hataları oluşmakta, zaman ve maliyet kaybına sebep vermekteydi. Bunu önlemek için Nagel Asansör olarak 3 boyutlu parametrik yazılımları araştırdık. Yazılımı alırken dikkat ettiğimiz koşullar, 3 boyutlu tasarım yazılımında, elimizdeki 2 boyutlu üretim resimlerinin değerlendirilebilmesi ve veri kaybı yaşamamamız, yani yazılımın AutoCAD ile uyumlu çalışabilmesi, ikincisi ise kullanımı ve öğrenimi kolay olmasıydı."

Autodesk Inventor ile 3 Boyutlu Tasarım
Autodesk Inventor ve AutoCAD arasındaki entegrasyon ve eski DWG verilerinin 3 boyutlu tasarıma kolaylıkla aktarılması, Nagel Asansör için kritik bir süreç anlamına gelmiştir. Uğur Erbay, 2006 yılından itibaren Autodesk Inventor'a geçiş yaptıklarını söylüyor: "Tasarımı yapılan ürünlerimizin imalat resimlerini Autodesk Inventor'da otomatik bir şekilde almamız bize %50 oranında zaman kazancı sağladı. Revizyonların montaj resimlerinde yapılması ve teknik resimlerin otomatik güncellenmesi, üretime geçiş aşamasında bize büyük hız kazandırmıştır. Ayrıca Autodesk Inventor içerisinde makinalarımızı çalıştırıp, gerilmeleri ölçüp, uygun malzeme ve boyutlandırma yaparak maliyetleri aşağı çekmemiz mümkün olmuştur," 

Autodesk Inventor'un görselleştirme araçları da, şirket için önemli bir rekabet gücü anlamına gelmiştir: "Autodesk Inventor'da yapılan 3 boyutlu tasarımın, yine Autodesk Inventor içinde simülasyonlarının yapılması ve foto gerçekçi görünüşlerin oluşturulması, ürünü imal etmeden müşterilerimize sunma ve bu görselleri kataloglarımızda kullanma olanağı sağlamıştır."