Merih Asansör ve Autodesk Sayısal Modelleme

Merih Asansör, 1977 yılında Yusuf Atik tarafından, asansör bakım ve montaj firması olarak kurulmuştur. 1985 yılında Merih Asansör Limited Şirketi ünvanını alarak röle ve kontaktör imalatına başlamıştır. 1999'da kapı imalatına geçiş yapmıştır. 2005 yılında şirket yapısı Anonim Şirket olarak düzenlenmiş ve Merih Asansör Sanayi ve Ticaret A.Ş. olmuştur. Müşteri taleplerindeki artışı daha iyi şartlarda karşılayabilmek için, 2009 yılında Ankara Polatlı Organize Sanayi Bölgesi'nde 15.500 m2 kapalı, 8.500 m2 açık alanlı fabrikasına geçilmesi planlanmıştır. Merih Asansör, asansör kat kapısı ve asansör kabin kapısı üretimi yapmaktadır. Kat kapılarını merkezi ve teleskopik, kabin kapılarını merkezi, teleskobik ve katlanır tipte üretmektedir. 

Autodesk Inventor ile Sayısal Modelleme 
Merih Asansör Ar-Ge ekibi dört senedir Autodesk Inventor programını kullanmaktadır. Ar-Ge mühendisi Veysel Öztürk tasarım süreçleriyle ilgili şunları söylüyor: "Autodesk Inventor programını üretim departmanlarında, her türlü imalat parçalarının tasarımında ve geliştirilmesinde kullanmaktayız. Ar-Ge olarak Autodesk Inventor sayesinde yapmış olduğumuz yeni tasarımlarımızın prototiplerini, fiziksel prototip oluşturmadan sanal ortamda oluşturup kontrol edebilmekteyiz. Bu da ekibimizin zaman kaybını ortadan kaldırmakta ve daha doğru tasarımlar yapmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca ürün ağaçlarının hazırlanmasında da Autodesk Inventor programından yararlanmaktayız." 

Autodesk Inventor'un Öne Çıkan Özellikleri 
Veysel Öztürk Autodesk Inventor'un, kendileri açısından önemli bulduğu özelliklerini şu şekilde sıralamaktadır: ''Autodesk Inventor programının çizimleri AutoCAD formatına aktarma özelliği, yapılan katı modellerin CNC freze makineleri için CAM programlarına alınması, programın içerisinde bulunan standart parçalar kütüphanesi, programın farklı amaçlara yönelik modülleri yaptığımız tasarımların daha hızlı oluşmasına olanak sağlamaktadır." Merih Asansör, Ar-Ge ekibi ayrıca, Autodesk Inventor'un 3 boyut modelleme ve sunum araçlarının şirketler için önemli olduğunu vurgulamaktadır: ''Autodesk Inventor'un 3 boyutlu çizim özelliği imalat aşamasında parça resimlerinin daha anlaşılır hale gelmesinde etkili olmaktadır. Ayrıca müşterilerimize yönelik 3 boyutlu tasarımların görselliği, Ar-Ge ekibinin kalitesini ortaya çıkartmakta ve ürünlerin albenisini beraberinde getirmektedir. Autodesk Inventor programının kullanılması firmanın Ar-Ge'ye ne kadar önem verdiğini önemli bir biçimde ortaya koymaktadır." 

Veysel Öztürk, eski AutoCAD verilerinin yeni tasarımlarda kullanılabilmesini sağlayan Autodesk Inventor ile AutoCAD arasındaki entegrasyonun önemine de değiniyor: "Autodesk Inventor'un AutoCAD ile olan veri alışverişi ve DWG-DXF uyumluluğu tasarımların imalata aktarılmasında, Ar-Ge ile üretimin koordinasyonunu daha kolay bir hale getiriyor."