Kale Kilit ve Autodesk Inventor Avantajları

Kale Kilit'in temelleri 1953 yılında kurucusu Sadık Özgür tarafından Tahtakale'de 40 m2’lik bir atölyede imalata başlayarak atılmıştır. Kısıtlı imkânlarla, bir makina ve 2 işçi ile başlayan imalat 2 yıl kadar kısa bir sürede büyük gelişme kaydederek, mevcut atölyeden Bahçelievler'de 1.640 m2’lik yeni yerine taşınmıştır. Asma kilit, Kale oda kapısı kilidi, silindirli daire kilidi ve emniyet kilitleri üretimi ile birlikte kilit piyasasında KALE KİLİT markası yaratılmıştır. 1978 yılında, Güngören' de 35.000 m2 kapalı alana sahip olan bugünkü modern tesisler kurularak, üretim buraya taşınmıştır. 1979 yılında Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. kurularak, anonim şirket yapısına geçilmiştir. Kendi fabrikalarında ürettiği başlıca ürünler; bareller, çelik kapı kilidi, daire kilidi, vida, oto emniyeti ve aksesuardır. Kale Kilit, Ar-Ge faaliyetleri ve teknolojik yatırımları ile kendini sürekli yenilemektedir. Tüketicinin kendini güvende hissetmesi, Kale Kilit'in başlıca amaçları arasında bulunmaktadır. Tüm ürünlerini kapsayan 5 yıllık garanti süresi ve satış sonrası kaliteli servis hizmetleriyle, koşulsuz müşteri memnuniyetini kâğıt üzerinde yazan bir madde olmaktan öteye taşıyarak, aktif hale getirmiştir.

Autodesk Inventor Avantajı 
Kale Kilit ve Kalıp Sanayi A.Ş. bugün kendi sektöründe ülkemizin lider firması ve dünya kilit piyasasında en büyük 3 entegre tesisten biridir. Bu geniş yapı içerisinde, Ar-Ge bölümü çok büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı şirketin kullandığı teknoloji ve ekipman bölümün en önemli silahlarıdır.

Kale Kilit Araştırma ve Geliştirme Müdürü Ergin Özgen, Kale Kilit'in Autodesk Inventor'a varan tasarım sürecini şu şekilde özetlemektedir: "Ar-Ge departmanı olarak ürün geliştirme süreçlerinde herhangi bir bilgisayar programı kullanılmayıp, tüm teknik resimler 1999 yılına kadar el ile çizilirken, bu tarihten itibaren Autodesk'in ürünü olan Mechanical Desktop kullanılmaya başlanmıştır." 

Autodesk Mechanical Desktop ile başlayan CAD süreci, bir süre sonra, yeni gereksinimlerin de belirmesiyle farklı bir yöne kaymıştır: "Mechanical Desktop, 3B verilerin oluşturulması ve teknik resimlerin çıkarılması açısından beklentileri büyük oranda karşılamaktaydı. Fakat, özellikle analiz ve simülasyon konularında ürün geliştirme süreçlerindeki isteklerimizi tam olarak karşılayamıyordu. Uzun araştırmaların sonucunda tüm parametreler göz önüne alınarak Autodesk Inventor programına geçilmesine karar verildi. Geçiş aşamasında sorunlarımızı gidermek ve bize yol göstermek için ALTAR TEKNOLOJİ'nin her zaman yanımızda olması bize büyük ivme kazandırdı."

Ergin Özgen, Autodesk Inventor'un kendilerine sunduğu avantajları da şu şekilde sıralamaktadır: "Autodesk Inventor'a geçişin bize sağladığı faydaları özetlemek gerekirse; 3B verilerin hızlı ve kolay tasarımı; var olan verilerin 3B'ye kolaylıkla çevrilebilmesi; montaj dosyalarının basit ve hızlı bir şekilde oluşturulması; 3B parçaların etkin analizlerinin ve her türlü simülasyonlarının yapılabilmesi; prototip oluşturulmasına gerek kalmadan bilgisayar ortamında mekanizmaların gerçek zamanlı çalışmalarının görülebilmesi olarak sıralayabilirim."