Dal Teknik Autodesk Inventor İle Verimliliğini Arttırıyor

DAL Mühendislik Grubu, Türkiye'de ve dünyada 20 yıllık sektör tecrübesi ile çimento ve toprak sanayi tesisleri için mühendislik hizmeti vermekte ve diğer grup şirketleri ile entegre olarak müşteriye özel anahtar teslim projeler yaratmaktadır. DAL Grubu şirketleri; uzmanlık alanı çimento sektöründe çeşitli alanlarda faaliyet göstermektedir. Şirket, yeni ve ikinci el ekipman, makine ve tesis tedariği ve montajı konusunda dünyada lider firmalardan biridir. Lojistik şirketi bünyesinde çimento ve mineral sanayilerinde kullanılan hammaddelerin tedariği ve ticareti konularında da hizmet vermektedir. DAL Grubu enerji sektöründe radikal çözümler yaratarak en ekonomik maliyetli elektrik ve buhar üreten enerji santralleri kurmaktadır. Ayrıca çevre ve atık değerlendirme işlemleri konularında da projeler üretmektedir. Grup şirketleri bünyesinde bulunan uzmanlık alanlarından biri de liman üstü ekipman ve vinç sektöründe verdikleri danışmanlık hizmetidir. 

Autodesk lnventor: Güç ve Verimlilik

DAL Mühendislik Grubu, 2004 yılında daha güçlü bir proje ekibi kurmak ve bunun için de şirkete uygun 3 boyutlu tasarım çözümünü entegre etmek için yola çıktı. Şirketin Makine Tasarım Bölüm Yöneticisi Yıldıray Yanık, yaşadıklarını şu şekilde anlatıyor: "Aradığımız çözüm hem kullanımı yaygın, hem de kullanıcıyı rahatlatan bir çözüm olmalıydı. Ayrıca diğer yazılımlarla da uyumlu çalışmalıydı. Autodesk Inventor çözümüyle böyle tanıştık. istediğimiz, üretimini yapacağımız tüm parçaları ve ekipmanları hem 3 boyutlu tasarlamak hem de bunların birbiriyle uyumlarını görmek, böylece ileride çıkacak sorunları baştan önlemekti. Sonuç olarak AutoCAD ile de tam uyumlu çalışan Autodesk Inventor çözümünü seçtik." 

DAL Mühendislik Grubu, böylece 3 boyutlu tasarıma geçmiş oldu. Montajı oluşturan ekipmanlar katı model olarak tasarlanıyor ve buradan kolaylıkla 2 boyutlu görünüşlere geçilebiliyor. Ayrıca, Yıldıray Yanık, yazılımın maliyetlerin düşürülmesinde önemli bir yardımcı olduğunu da vurguluyor: "Gerçek malzemeler ile çalışmak, ekipmanlarımızın ağırlığı konusunda bize bilgi veriyor; buradan da maliyet hesabına geçebiliyoruz." 

Autodesk Inventor Professional: Sayısal Modeller Üzerinde Analiz

Autodesk Inventor ile süren tasarım süreci, bir süre sonra, üretilen modellerin analizi ile Autodesk Inventor Professional ortamında devam etti. Yıldıray Yanık, sayısal modeller üzerinde analizin, maliyet ve hataları ciddi oranda azalttığını vurguluyor: "Sonrasında ürettiğimiz parçaların yükler karşısındaki dayanımını görmek için analizler yapmaya da başladık ve tüm yazılımları Autodesk Inventor Professional sürümüne yükselttik. Beraberinde de, öncelikle çimento ve endüstriyel tesisler kurduğumuz için, bu yaptığımız ekipmanlarımızın tamamını tek bir platformda toplamaya başladık. Böylelikle tesis içerisinde oluşacak çakışmaları da önceden görerek analizlerimizi yapmış olduk. Bu çalışma, beraberinde görsel bir güzellik te ortaya çıkardı. Müşterilerimize, bizden alacağı tesisi gösterme fırsatı bulduk, bu da rekabette bize büyük bir artı getirdi." 

Yıldıray Yanık, bu noktaya bir anda gelmediklerini özellikle vurguluyor ve şu andaki seviyelerine ulaşmalarında, yazılımı satın aldıkları Autodesk Yetkili Satıcısı ALTAR TEKNOLOJi'nin önemli bir katkısı olduğunu söylüyor: "Bu işin bir ekip işi olduğuna inandık. Bize öncelikle şirket yönetimimiz sahip çıktı. Gerek donanım gerekse program alımları konusunda çok yardımcı oldu. Aynı zamanda bizimle sürekli temas halinde olan ALTAR TEKNOLOJİ teknik personeli de her istediğimizde gelip, yoğun bir destek verdi. Biz de, yazılımın gerçek kullanıcıları olarak, hem yaşadığımız sorunları hem de ürettiğimiz tüm çözümleri onlarla paylaştık. Ayrıca, bizimle çalışan diğer firma çalışanlarına da, Autodesk Inventor'un eğitimini kendi şirketimizde vererek, onların da yazılımı aktif kullanır hale gelmesine katkıda bulunduk."